G-mail’de İstenmeyen Kullanıcılar Nasıl Engellenir?

Paylaş!

Bazen mail adreslerine istenmeyen mailler gelmektedir. Bu yazıda g-mail’de istenmeyen kullanıcılar nasıl engellenir? Konusunda izlenecek yollar yer alacaktır. Fakat ilk olarak gmail hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

G-mail Nedir?

G-mail, google’un hizmet verdiği e posta hizmetidir. Bu hizmet 1 Nisan 2004 yılında kullanılmaya başlandı. Ücretsiz bir hizmettir. G-mail, web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden kullanılabilir. Dünyanın en büyük mail uygulamasından biridir.

Ayrıca sadece mail atmak için değil belge ve dosya saklamak içinde kullanılabilen bir e posta uygulamasıdır. G-mail, web sitesinde 71 dilde ve mobil uygulamasında 40 dilde kullanılmaktadır. Ayrıca 1 milyardan fazla kullanıcısı olduğu bilinmektedir.

Google’a g-mail yazarak g-mail sitesine girip hesap açılabilir. Hesap oluşturun kısmına girip istenen bilgiler girilerek g-mail hesabı alınabilir. G-mail hesabı alınırken bilgiler doru ve eksiksiz girilmelidir. Eğer hesabın şifresi unutulursa doğru bilgi girilmediği için hesabı tekrar açamazsınız. Bu nedenle doğru bilgi girilmesi önemlidir.

G-mail’de İstenmeyen Kullanıcılar Nasıl Engellenir?

G-mail’de bazı kullanıcıları engellemek için izlenecek yol şudur;

  • İlk olarak G-mail uygulaması açılmalıdır.
  • Engellemek istenen kişiden gelen maili açın.
  • Maili açtıktan sonra sağ üstte yan yana veya alt alta duran üç noktaya basın.
  • Çıkan bölümden göndereni engelle kısmına tıklayın. Böylece gönderen kullanıcı engellenecektir.

Engellenen kişiden gelen mailler artık spam kutusuna düşecektir. Engellemeyi kaldırmak için aynı adımlar izlenerek engelleme kaldırılabilir.

G-mail’e Gelen Toplu E-postalar Nasıl Engellenir?

Bazı büyük firmaların gönderdiği mailler sık sık geldiği için sıkıcı hale gelmektedir. Bu durumlardan kurtulmak için aşağıdaki adımları izlenmelidir.

  • G-mail hesabına girilir ve mail gelen firmanın mailine girilir.
  • Mailin sağ üst kısmında bulunan üç noktaya tıklanır.
  • Çıkan menüde engelleyin yazısına tıklanır. Böylece firmadan gelen mailler engellenir.

Bu mailler engellemeden birkaç gün sonra yine gelmeye devam edebilir. Fakat birkaç gün sonunda mail gelmemeye başlayacaktır.

G-mail’in mobil uygulamasında iletiye tıklandığında iki tane üç nokta bulunmaktadır. Bunlardan birinde engelleyin kısmı yazmaktadır. Genellikle ikinci üç noktada engelleyin yazmaktadır. Buna dikkat etmek gerekmektedir.