Windows 10 Ses Ayarları Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Hayatımıza girmesi ile her alanda kullanılan bilgisayarlar kullanıcıların olmazsa olmazlarındandır. Ev, ofis, şirket gibi her sektörde ve yerde kullanılan bilgisayarların fonksiyonları oldukça fazladır. Bu nedenle, üretilirken kullanılacağı sektöre göre özellik biçilmektedir. Ancak, hangi sektörde olursa olsun bazı temel özellikler vardır ki, vazgeçilmezdir. Ses, görüntü, ergonomik tasarım gibi. Bunlardan en önemlilerinde birisi de sestir. Windows 10 Ses Ayarları Nasıl Yapılır?  Bunun için bilgisayarın yazılım ve donanım sistemi oldukça önemlidir. Öncelikle bilgisayarda mutlaka ses kartının olması gerekmekte. Akabinde bu ses kartına uygun olan sürücü yazılımının kurulması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra gerekli çevre birim elemanları gerekiyorsa bunlar takılarak bilgisayardan ses çıkışı alınabilir.

Bilgisayarıma Windows 10 Kurdum Ses Çıkmıyor, Neden?

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Donanımsal olarak herhangi bir problem yoksa sorun ses kartının sürücü yazılımının düzgün yüklenmemiş olmasından ya da sürücü yazılımının güncel olmamasından kaynaklanmaktadır. Bilgisayarınızı formatladınız ve win10 64bit işletim sistemi kurdunuz. Buna uygun olan sürü yazılımını indirip kurmanı gerekiyor. Bununla ilgili çeşitli tarama programları mevcuttur. Bunları kullanarak yapabileceğiniz gibi, bilgisayarın ve ses kartının marka ve modellerine göre arama yaptırarak da sürücüyü yükleyebilmektesiniz.

Ses Kartı Sürücü Yazılımını Nasıl Güncellerim?

İşletim sistemleri değişse de hemen hemen her işletim sisteminde bunun yapılma şekli aynıdır diyebiliriz. Bilgisayarım üzerine sağ tıklama yapılır, yönet denilir, buradan aygıt yöneticisi seçilir. Aygıt yöneticisi bilgisayarımızdaki tüm donanım elemanlarının sürücülerinin düzgün yüklenip yüklenmediği bilgisini bize verir. Ses kartı sürümüz üzerinde sarı ünlem işareti varsa bu sürücü yazılımının güncel veya düzgün yüklenmediği anlamına gelmektedir. Buradan üzerine sağ tıklayarak sürücü yalımını internet üzerinden güncelle diyebileceğiniz gibi sürücü yazılımını bilgisayarımda ara diyebilirsiniz. Başka bir yöntem ise, bu işlem için hazırlanmış tarama programlarını kullanarak güncelleştir de diyebilirsiniz.