Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En Doğru Zamanlar

Paylaş!

Hepimiz sosyal medyayı yoğun bir biçimde kullanıyoruz. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest. Ve son dönemde farklı isimde ortaya çıkan birçok sosyal medya türü. Bu sosyal medya, daha doğrusu sosyal paylaşım sitelerinde birçok kez fotoğraf paylaşılıyor. Doğum günü fotoğrafları, seyahat fotoğrafları, etkinlik fotoğrafları. Yani hepimiz bir şekilde beğeni alabilmek için ya da başkalarının görüş ve önerilerini almak için bir şeyler paylaşıyoruz. Bu bazen bir fotoğraf, bazen de bir video olabilir. Peki, bu paylaşımların çok daha fazla kişiye ulaşabilmesi için, elde edilen beğenilerin çok daha fazla olabilmesi için ne yapmak gerekiyor? Hangi sosyal medya sitesinde, hangi saatlerde paylaşım yapmak gerekir? Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En Doğru Zamanlar hangileri?

1) Facebook

En eski, fakat en popüler sosyal paylaşım sitelerinden birisi olan Facebook’da en ideal paylaşım günü çarşamba. Pazartesi ve salı günleri yapılan paylaşımlar pek fazla ilgi görmüyor. En düşük beğeni alan günler ise Cuma ve Cumartesi günleri. Saat olarak ise en çok beğeni alan zaman dilimi; 12:00 ve 13.00 arası olarak görülüyor.

2) Twitter

Facebook’dan sonra en eski sosyal paylaşım sitelerinden birisi olan Twitter’da haftanın ilk dört günü yani Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri çok daha fazla beğeni alabilmek için en ideal günler. Paylaşım yapmak için en kötü günler ise hafta sonu olan günler, yani Cumartesi ve Pazar günleri. Twitter’da gün içinde saat 13:00 ile 15:00 arası paylaşım yapmak için en ideal olan saatler. RT yani Retweet yapmak için ise saat 17:00 en uygun saat olarak gösteriliyor.

3) Instagram

Geçmişi Facebook ve Twitter kadar eski olmasa da, çıktığı ilk günden beri popülerliğini her geçen gün arttıran Instagram da da paylaşım için ideal olan bazı zaman dilimleri ve günler var. Özellikle hafta sonu etkinliklerinin yoğun bir biçimde paylaşıldığı Pazartesi günleri, paylaşım için en ideal gün. Instagram da paylaşım yapmak için en uygun zaman aralığı ise saat 15:00 ile 16:00 saatleri arasında ki zaman. İnsanların iş dönüşü kafa dağıtmak için sosyal medya sitelerine yoğun olarak giriş yaptığı saatler.

4) Pinterest

Kendin yap, dekorasyon fikirleri, ev ve bahçe dekorasyonuyla ilgili fikirler gibi birçok farklı konuda paylaşımların yapıldığı bir site olan Pinterest de giderek daha popüler bir hale gelmeye başladı. Diğer sosyal medya sitelerinin tersine burada paylaşım için en ideal gün hafta sonu yani Cumartesi günleri. Saat olarak ise; 12:00-13:00, 14:00-16:00 ve 20:00-24:00 arasında ki zaman dilimleri.