Gece Fotoğraf Çekmek İçin Öneriler

Paylaş!

Zifiri karanlıkta çarpıcı görüntülerin yakalanması, kişinin düşündüğü kadar kolay değildir. Gece fotoğrafçılığının temellerini öğrenmiş olsanız bile, standart gündüz fotoğrafçılığında maruz kalmadığımız bazı faktörler vardır. İşte gece fotoğraf çekmek için öneriler

  1. Ayarlarınızla Oynayın

Gittiğiniz her yer, gecenin her saati, aydınlatma farklı olacak. Sürekli olarak ayarlayıp yeniden ayarlamanız gerekecek. Saat 19: 00’da resimler saat 12: 00’de resimlerden tamamen farklı olacak. Dar sokaklar kalabalık bir ana caddeden çok daha sönük olacak. Ayarlarınızı tekrar tekrar ayarlamaktan korkmayın! Fotoğraflarınızı ayarlamak ve daha sonra kaliteli gece resimleri çekmek için iyi bir his edindikten sonra, bir şeyleri biraz değiştirmek için bir şeyler yapmanız hiç de korkutucu olmayacaktır. ISO değerini düşürün, deklanşör hızını artırın, f-stop’unuzu yükseltin. Bu ipuçları ile her ayarın ne olduğu konusunda daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız ve bu da gece fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak.

  1. RAW’da Çekim Yapın

RAW formatlama, fotoğraf makinesinin fotoğraflarda daha fazla ayrıntı kaydetmesini sağlayan bir kamera görüntüsü ayarıdır (bunu ya da JPEG’yi kullanabilirsiniz). Her fotoğrafı oldukça büyük bir dosya olarak kaydeder, bu yüzden çok fazla alana sahip olduğunuzdan emin olun. RAW’da çekim yaparak, bir Adobe RAW editörü kullanarak düzenleme işleminde daha sonra değişiklik yapma esnekliğine sahip olacaksınız. Fotoğrafınızdan en iyi şekilde yararlanmak için beyaz dengesi, parlak noktalar, alçak ışıklar, kontrast, doygunluk ve netlik özelliklerini değiştirebileceksiniz.

  1. Yüksek Diyaframa Sahip Bir Lens Seçin

Lensinizin ne kadar geniş açılabiliyorsa, ışığın içeri girmesi o kadar fazla olur (bu nedenle en az 2.8 – 1.4 veya 1.2 değerinde en iyi f-stop olur). Bazı manzara çekimleri için diyaframı en üst düzeye çıkarmanız gerekmeyebilir, ancak esnekliğe sahip olmak her zaman iyidir. İlk ‘test’ fotoğraflarınız için açıklığınızı maksimum genişliğe ayarlayın ve oradan ayarlayın.