Instagram Odak Özelliği Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Instagram kullanıcıların mobil cihazları ile kayıt ettikleri fotoğraf ve videolarını takipçileri ile paylaşmak için kullandığı yaygın olarak tercih edilen bir görsel uygulamasıdır. Her gün kullanıcılar arasında oldukça sevilen yeni bir özelliğini kullanıma sunan Instagram ekibi en son olarak Instagram odak özelliğini yayınladı. Peki, daha kaliteli ve profesyonel görünen fotoğrafları kullanıcıların kolaylıkla çekmesi için yayınlanan bu Instagram odak özelliği nasıl kullanılır? Öncelikle bu özelliği kullanabilmeniz için Instagram’ın son sürümünü mobil cihazınıza hali hazırda yüklemiş olmanız gerekmektedir. Bunu kontrol etmek için android cihazlarda google play uygulaması üzerinden, ios cihazlarda ise apple store uygulaması üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Instagram Odak Özelliği Nasıl Çalışır?

Instagram odak özelliğini kullanmak için Instagramın kamera özelliğini açmanız gerekmektedir. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları direk olarak Instagram’ın kendi kamera özelliğini kullanarak çekmemeniz halinde bu özellikten faydalanamayacaksınız. Bu sebeple öncelikle Instagram üzerinden kamera modunu açın. Altta bulunan farklı kamera özellikleri arasında superzoom özelliğinin yanında odak özelliğini göreceksiniz. Odak özelliğini açtıktan sonra tek yapmanız fotoğrafı çekmek olacaktır.

Instagram Odak Özelliği Ne İşe Yarar?

Instagram odak özelliği siz fotoğrafı çektikten sonra önde ki nesneleri odak nesnesi belirler. Böylelikle fotoğraf üzerinde önde bulunan nesneleri netleştirecek arkada bulunan nesneleri ise bulanık hale getirecektir. Odak özelliği ile çekeceğiniz resimler sanki profesyonel bir DSLR makine ile çekilmiş izlenimi yaratacaktır.

Instagram Odak Özelliği Telefonumda yok?

Instagram odak özelliği hem android hem de ios cihazlarda destekleniyor. Fakat üst paragrafta bahsettiğimiz üzere telefonunuzda yüklü olan Instagram uygulamasının son güncellemeye sahip olması gerekir. Buna ek olarak eğer kullandığınız cihazın işletim sistemi son sürüme sahip değil ise Instagram kendini güncellemeyebilir. Bunu öğrenmek için mobil cihazınızın ayarlarından hakkında sekmesine bakarak hangi sürümün Instagram tarafından güncelleme alacağını kontrol edebilirsiniz.