Gmail Mobil Yenilikleri

Paylaş!

En popüler, en gelişmiş ve en çok kullanılan elektronik posta servisi olan Gmail, arkasındaki internet devi olan Google’ın altyapısını kullanarak her geçen gün daha da gelişiyor. Yapılan kullanıcı araştırmalarına göre en iyi elektronik posta servis sağlayıcısı olan Gmail, pratikte kullanıcılarına sınırsız alan vermektedir. Kullanıcı dostu arayüzü ve kolay kullanımı ile en çok tercih edilen Gmail hem tarayıcı (browser) arayüzü, hem mobile arayüzü hem de mobil uygulama olarak ( Android & iOS) kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve kullanılan mail servis sağlayıcısı.

2018 Nisan ayında Gmail’i tarayıcı üzerinden kullananlar için hizmete sokulan materyal tasarım, 2019 Ocak ayı sonunda Android mobil platform kullanıcıları için hizmete girdi. Yapılan açıklamaya göre iOS kullanıcılarının bu özelliğe kavuşmaları için birkaç hafta daha beklemeleri gerekiyor.

Materyal Tasarım

Ürünlerinde ve verdiği hizmetlerde sürekli kendini geliştirme ve değiştirme çalışması içinde olan Google, hem web uygulamalarında hem de mobil platformda materyal tasarım kullanımına geçişe hız vermiş durumda. Yakın zamanda yaptığı açıklama ile elektronik postalarda alışılagelmiş olan inbox (gelen kutusu) uygulamasının kaldırılacağını açıklayan Google, uygulamada kullanılan tasarım özelliklerini ve yenilikleri Gmail’e kaydırma kararı vermişti.

Google Dokümanlar, slaylar, E-Tablo ve Google Sites’a geçiş yapan G-Suit kullanıcılarına, ilk güzel haber Android işletim sistemi kullananlara geldi. Yapılan değişiklik ile bugünden itibaren Gmail kullanıcıları Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarının üzerinden (akıllı telefon / tablet) Gmail’in materyal tasarımını kullanma şansına sahipler.

Basit bir kullanım ve kullanıcı dostu bir arayüz tasarımı ile gelecek olan yeni materyal tasarım, birçok kullanıcı tarafından zorlanmadan ve kolay bir şekilde kullanıma imkan sunacak biçimde tasarlanmış durumda.

Bugünden itibaren Android kullanıcıları materyal tasarımına geçiş yapma şansına sahipler, materyal tasarıma geçiş yaptıklarında daha minimal ve çok daha kullanışlı bir arayüz ile gelişmiş bir kullanıcı deneyimine sahip olacak olan kullanıcılar, çağın yeniliklerine ayak uyduran Gmail’in basit bir görselliğe sahip olan yeniliğini beğeneceklerdir. Gmail bu bu yeni sürümü ile değişik bir kullanıcı deneyimi sunmaya hazır.