Warner Music ve Doğan Grup Sözleşmesi

Paylaş!

Warner Music ve Doğan Grup arasında imzalanması bir süredir konuşulan sözleşme için imzaların atıldığı yönünde bir bilgi paylaşımı yapıldı. Sözleşme içerik olarak kapsamlı ve dağıtımlar ile fiziksel hakları da içeren bir anlaşma olarak aktarıldı.

İçerik Detayları

Doğan Grup adı ile bilinen ve sadece müzik piyasasında olmamakla birlikte sayısız alanda iş yapan bir şirket ile yapılan anlaşmanın içeriği de beklenenden geniş oldu. Doğan Grup Türkiye genelindeki en büyük müzik stüdyosuna sahip olma unvanını elinde bulunduruyor. Ayrıca NetD adı ile bilinen Youtube’daki büyük kanallardan bir tanesinin de sahibi olarak biliniyor.

DMC yaptığı anlaşma sonucunda Warner Music etiketim altında yayınlanan fiziksel ürünlerin dağıtımını yapmayı planlıyor. Firma tarafından yayınlanan müzikleri bir anlamda Türkiye’de temsil etme gücüne sahip olacak gibi duruyor. Warner Music tarafından yayınlanan müzikler aynı zamanda dijital ortam olan NetD ayrıcalığı ile de dinleyiciler ile buluşma şansına da sahip olacaktır. NetD üzerinden yapılan anlaşma gereği özel bir çalma listesi oluşturulacağı ve ana sayfadan dinleyiciler ile buluşturulacağı da gelen diğer bilgiler arasında yer alıyor. Paylaşım eş zamanlı olarak popüler sosyal medya ortamlarında da çalınacak ve paylaşımları yapılacaktır.

Türkiye müzik anlamında en hızlı gelişen piyasalardan bir tanesine sahip olması ile anılıyor. Bundan dolayı 2017 yılında gerçekleşen büyüme oranı %31.7 olarak açıklandı.

Warner Music tarafından yapılan açıklamalarda Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu kanadından sorumlu olan Alfonzo Perez Soto, Türkiye’deki bu pazar gelişiminin oldukça merak uyandırıcı olduğu yönünde açıklamalar yapıyor. Soto ayrıca sanatçıların dünyanın her kesimi tarafından bilinmesi için çalışma yaptıklarını da dile getiriyor. Türkiye’de dijital pazarlama için yapılan kampanya ve girişimlerin ise oldukça başarılı olduğu yönünde fikirleri bulunuyor. Meslektaşı olan ve bu işi başarılı yapan Türk şirketlerinin çalışmalarından övgü ile bahsettiğini de açıklamalarına ekliyor.

Doğan Grup CEO’su olan Samsun Demir ise anlaşmanın oldukça gurur verici olduğunu, bir çok işbirliği planlarının olduğunu da açıklamalara ekledi. Warner sanatçıların dünyaya tanıtılması ve yerli sanatçıların da dünyaya açılmasına katkı sağlayacaktır.