Tesla’yı Otopilota Alıp Uyudu

Paylaş!

Yabancı basın, direksiyon başında uyuyan adamı konuşuyor. Aslında konuşuyor demek yanlış, eleştiriyor, tepki gösteriyor ve hatta azarlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde yaşanan bir olay basını harekete geçirdi. Gündemi adeta ters düz etti. Olayın başkahramanı Tesla marka aracı olan bir sürücü. Bu sürücü, Las Vegas sokaklarında aracını otopilota alarak direksiyon başında uyuyor. Bu sürücünün atladığı ya da bilmediği bir şey var. Tesla araçları henüz tamamen otopilot kontrolünde çalışacak durumda değiller, yarı otopilot seviyesindeler. İşte basın da tam olarak bunu dile getirerek, sürücüye ciddi anlamda tepki gösterdi.

Basının Sürücüye Büyük Tepkisi

Basın normal olarak bu olaya çok büyük bir tepki gösterdi. Tepki, sürücünün bilgisizliğine ve umursamazlığına yönelikti. Basın, sürücünün yarı otomatik özelliği nasıl olur da tam otomatik gibi kullandığını yazarak “uyan aptal herif” başlıklarını kullandı. Büyük haber sitelerinden biri olan jalopnik.com ise sürücüyü “aptal” olarak nitelendirdi. Haberlerde sürücünün bu riski nasıl aldığı ve kendi çarpabileceği diğer canlıları nasıl düşünmediği gibi vurgulamalar var. Amerika Birleşik Devletleri polisinin de sürücü hakkında yaptırım uygulaması bekleniyor.

Tesla, araçlarında ilki 2014’te olmak üzere otopilot gibi akıllı sistemler kullanıyor. Bu sistemler doğru kullanılırsa çok faydalı aslında ancak insanların onları farklı şekilde kullanması sorun ve sıkıntıları doğuruyor. Bu olay da bunun en güzel örneği. En geliştirilmiş Tesla araçları dahi tamamen otopilot kontrolünde kullanılabilecek seviyede değiller. Bu sebeple yarı otopilot olarak tanımlanırlar. Bu da aracın kendini park edebileceği, kısa sürüşleri yapabileceği gibi özellikleri olduğunu gösterir, ancak Las Vegas’taki bu sürücü, tamamen direksiyon başında uyuyarak otopilot kontrolünde kilometrelerce yol gidiyor.

Bir kazaya sebep olmamış bu durum ancak, aniden yola çıkabilecek bir canlı karşısında Tesla aracın çok bir şey yapamayacağı biliniyor. Oldukça tehlikeli olan bu hareket, adamın hayatının sonunu da getirebilirdi. Tesla bu tarz durumları engellemek için araçlarında özel güvenlik yazılımları kullanmaktadır. Mesela; bu olaydaki durumu engellemek için direksiyon tutulmadığında otopilotun devreye girmemesi gibi. Tesla’nın böyle bir yazılımı mevcut ancak sürücünün bunu nasıl aştığı bilinmiyor.