YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Son zamanlarda oldukça popüler bir hal alan Seo konusunda yeni soru işaretleri meydana gelmeye başladı. Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinde videolar hazırlayıp paylaşıma sunan kullanıcıların aklında acaba youtube seo nasıl yapılır? Nasıl daha fazla izlenirim? Gibi bir soru yankılanmaya başladı. Böylelikle kullanıcılar Youtube Seo yöntemi ile daha fazla kitleye kendilerini tanıtabilecekler. Youtube Seo yöntemini uygulamaya alabilmek için bazı kriterler mevcut. Bu kriterleri başlıklar halinde inceleyelim. İlk olarak;

Title (Videonun Başlığı)

Seo açısından daha fazla izlenme sayısı elde edebilmek için video başlığının önemi oldukça büyüktür. Özellikle Google büyük çoğunluğu videolardan oluşan Youtube gibi bir site için videonun içermiş olduğu metinlere de önem verir. Dolayısıyla video başlık seçimi yaparken halkça tutulma oranına göre bir başlık seçmeliyiz. Bunun için iki öneri mevcut ya sizinle aynı içeriğe sahip olan video paylaşımı yapan kanallardan ilham alarak başlık oluşturacaksınız ya da bazı Youtube Keyword Tool (Youtube Anahtar Kelime Aracı) gibi araçları kullanarak başlık oluşturacaksınız. Böylelikle herkesin ilgisini çekecek bir başlık ile izlenme sayınızı yükseltebilirsiniz.

Description (Açıklama)

Bu seçenekte ise yine aynı Youtube Seo aracını kullanabilir veya web siteleri sahiplerinin açıklamalarından ilham alarak sizde kendi kanalınıza özgü yeni başlıklar oluşturabilirsiniz.

Tags (Etiketler)

Youtube üzerinde paylaşıma sunulan videolardaki etiketler, abonelere yayınlamış olduğunuz videonun ne hakkında olduğunu, neyi temsil ettiğini belirtmektedir. Buradaki ayrıntı ise video başlığına uygun fakat birebir başlık ile aynı etiket kullanılmamalıdır. Etiketler video başlığının anlamını ve neyi temsil ettiğini bozmayacak şekilde ifade edilmeli ve kullanılmalıdır.

Category (Kategori)

Kategori seçimi yaparken kesinlikle video içeriğine uygun bir şekilde seçim yapmak gerekiyor. Genellikle kullanıcılar izlenme miktarı fazla olan fakat içeriğiyle ilgisiz kategorileri seçerler fakat ne yazık ki bu pek işe yaramaz. Çünkü aboneler veya izleyiciler içerik ile eşdeğer orantıda kategori seçimi yapılmasını beklerler. Böylelikle kategorilere tıklayarak arama yaptıklarında sizi kanalınıza erişim sağlayarak aradıklarını bulacaklardır.

Son olarak ne yazık ki herkes tarafından faydalanılmasa da sosyal medya paylaşımları var. Bu şekilde belirtilmesindeki sebep sosyal medya kullanıcısı olan herkes geniş kitleye hitap edemiyor. Fakat yine de sosyal medyayı kullanmakta fayda var. Belki ilk etapta diğerleri gibi geniş kitlelere sesinizi duyuramayacak olsanız da sonradan yükselme ihtimalinizde vardır.