Youtube Algoritması Nasıl İşler?

Paylaş!

Dünyanın en popüler video platformu olan Youtube, kullanıcı sayısını günden güne arttırmaktadır. Farklı içeriklerin yer aldığı geniş bir platform olan Youtube’da, her gün 1 milyar saat video izlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre Youtube kullanıcılarının büyük bir kısmı, marka videolarına ilgi duymaktadır. Eğer sizde markanızı daha büyük kitlelere ulaştırma stratejisi olarak Youtube’u tercih ediyorsanız, bu sistemin bir algoritması olduğunu bilmeniz gerekir. Peki, youtube algoritması nasıl işler?

Youtube Algoritması Nedir?

Youtube algoritması, kullanıcıların Youtube’a girdiklerinde ana sayfada hangi videolarla karşılaşacaklarını belirleyen dijital bir sistemdir. Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Youtube algoritmasında da hedef, kullanıcıların ilgi duydukları içerikleri ön plana çıkarmaktır. 1 dakika içerisinde yüzlerce video yüklenen Youtube’da, kullanıcıların siteye girdikleri an hangi videolarla karşılaşacağının sistematik şekilde ayarlanması gerekir. Youtube algoritması, kullanıcıların yalnızca arama yaparken karşılaşacakları videoları değil, sitenin diğer bölümlerinde de karşılaşacakları videoları belirlemektedir.

Youtube Algoritması Nasıl İşliyor?

2012 öncesine kadar Youtube algoritmasında dikkate alınan şey, videoların izlenme sayısıydı. Daha fazla tıklanan bir video, sıralamada daha yüksek sırada bulunuyordu. Bu yüzden içerik oluşturan kişiler, içeriklerini ve kullanıcıların kanallarına olan bağlılıklarını önemsemeden, sadece daha fazla tıklanmayı hedefliyorlardı.

Bu da, üretilen içeriklerde spam açıklamalar ve görseller kullanılmasına neden oluyordu. Bunun üzerine 2012 yılında Youtube algoritma sistemini değiştirdi ve tıklanma sayısı yerine izlenme süresini ön plana çıkardı. Youtube kullanıcılarının bağlılık süresine göre oluşturulan bu algoritma, daha tutarlı bir ölçüt olarak kabul edildi.

Youtube Algoritması Neye Göre Karar Alıyor?

Youtube’un oluşturduğu yapay zekâ algoritması, kullanıcıların doğru zamanda doğru videolarla karşılaşmasını hedeflemektedir. Buna göre oluşturulan algoritma da, kullanıcıların bir videoyu izleme süresi oldukça önemlidir. İzlenme süresi daha fazla olan videoların, arama ve öneri bölümünde çıkma ihtimali çok daha yüksektir.

Bu yüzden hedef kitlenizi iyi seçerek, izlenme sürenizi arttıracak içerikler üretmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıların oturum süresi de, Youtube algoritmasının bir parçasını oluşturmaktadır.

Kullanıcıların bağlılığını arttırmayı hedefleyen Youtube algoritması, videoların da aynı amaca hizmet etmesini istemektedir. Eğer kanalınızda bulunan bir video izleyicileri daha fazla video izlemeleri konusunda teşvik ediyorsa, kanalınız izleme süresi kredisini arttırmaktadır.