Google Chrome Bellek (RAM) Kullanımını Azaltma

Paylaş!

Google chrome’dan açtığımız sekmeler bazen RAM’i fazla kullanabiliyor. Aşağıda google chrome bellek (ram) kullanımını azaltma konusunda yapabileceğiniz aşamalar yer almaktadır. Tabi ilk olarak google chrome nedir onun hakkında kısaca bilgi vermek gerekmektedir.

Google Chrome Hakkında Kısaca Bilgi

Google tarafından geliştirilmiştir. Google chrome ücretsiz hizmet sunan web tarayıcısıdır. İlk olarak 2 Eylül 2008’de Microsoft Windows sürümü yayınlanmıştır. Ardından diğer işletim sistemleri için olan versiyonları yayınlanmaya başlamıştır. 43 dilde kullanıma sunulmuştur.

Google Chrome Neden RAM Tüketir?

Google chrome’un RAM kullanmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler şunlardır;

  • Birçok sekme açmak RAM kullanımını artırmaktadır. Bunun nedeni ise işlem izolasyonudur. Bu işlem izolasyonunda bir işlem öteki işlemin üzerine yazılmaz ve her işlem ayrı olarak saklanır.
  • Tarayıcıda çok fazla eklenti bulundurmak. Ne kadar çok eklenti kullanılırsa bilgisayar o kadar yavaşlamaktadır. Bu yüzden tarayıcıda fazla eklenti bulundurmamak da fayda vardır.
  • Bazen bir sekme açılır fakat görev yöneticisinde daha fazla sekme görülebilir. Bu da fark edilmeden RAM yemeye başlar.
  • Uzun süre bakmadığınız sekmeyi tarayıcı kendisi durduruyor. Tekrar sekmeye gelindiğinde tarayıcı sekmeyi yenilemek durumunda kalmaktadır. Bu durumda tarayıcının RAM kullanımı artmaktadır.

Google Chrome Bellek (RAM) Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Yukarıda bahsedilen nedenler sonucunda Google Chrome RAM’i tüketmeye başlamaktadır. Bunun sonucunda bilgisayar yavaşlamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken şeyler şunlardır; ilk olarak Google chrome’a girin.

Sağ üst kısımda google chrome’u kontrol edin oradan diğer araçlar kısmına girin ve görev yöneticisine basın. Karşınıza çıkan sayfada Google chrome’un ne kadar RAM kullandığı görülecektir. Burada CPU yazan yere tıklayın en çok RAM’i kullanan sekme öne çıkacaktır.

Bu sekmeyi kapatabilirsiniz. Ayrıca çok fazla eklenti varsa bunları da kaldırın. Eklentiyi kaldırmak için sağ üst kısıma tekrar tıklayın ve diğer araçlar kısmında uzantılara basın. Karşınıza çıkan pencerede Memory Footprint sütununa basın en fazla RAM kullanan uzantılar sıralanacaktır. Bu uzantıları tarayıcınızdan kaldırın. Bu şekilde RAM tüketimi azalacaktır ve bilgisayarınız yavaşlamayacaktır.