Google Chrome “Karanlık Mod”unu Geliştiriyor

Paylaş!

Chromium Gerrit’te keşfedilmiş olan yeni kodlara göre, Google firması Android Q’da tüm sistemi içerisine alacak olan karanlık mod özelliğini sunmak için ilk olarak kendi uygulamalarını seçti. Google firmasında mühendis olarak çalışmakta olan Lukasz Zbylut, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği açıklama ile sistemin genelini kapsayacak olan bir karanlık mod özelliğinin Android Q ile birlikte kullanılacağını doğrulamıştı.

Android Q ekibinin cihazlarda yüklü olan bütün uygulamalarda karanlık mod özelliğini desteklemesi yönünde çalışmalar yaptığını söyleyen mühendis, karanlık mod özelliğinin ilk olarak Google uygulamalarına yükleneceğini de belirtmişti. Cihazlarda ön yüklü olarak kullanılmakta olan Google uygulamalarının karanlık mod özelliğine kavuşması ise çok uzun zaman almayacak.

9to5Google tarafından ilk kez Chromium Gerrit’te keşfedilen kodlara göre, Google’ın Chrome kullanıcılarını fazlası ile memnun edecek karanlık mod özelliğini devreye soktuğu görülüyor. Karanlık mod ile ilgili fazla detay vermeyen firma, Gerrit’te ortaya çıkan kodlar konusunda da her hangi bir açıklamada bulunmadı.

Chrome Gece Modu Özelliği

Chromium Gerrit’ten basına sızdırılan görselde açık bir şekilde karanlık mod özelliğinin geleceği görülüyor. Google firması tarafından yapılan mühendis açıklamasına nazaran Android Q ile mi yoksa daha öncesinde mi geleceği belli olmayan bu özellik ise hala belirsizliğini koruyor. Google firmasının bu görseller ortaya çıktıktan sonra her hangi bir açıklamada bulunması kafaların karışmasına neden oldu.

Gece modu özelliğinin Android işletim sistemini ve Chrome tarayıcısını kullanan kişiler tarafından hoş karşılanacağı aşikar, ancak Google firmasının bu özelliği nasıl dağıtacağı da oldukça önemli. Google’ın üretimini gerçekleştirdiği bu karanlık mod özelliği ile çakışabilecek olan web sitelerine yönelik nasıl bir plan uyguladığı da merak ediliyor. Bu zamana kadar geliştirilen her bir etmeni oldukça beğenilen ve karanlık mod özelliği için de kullanıcıların heyecanla gelişmeyi beklemesine neden olan firma, Gerrit’te ortaya çıkan görüntülere ilişkin sessizliğini korumaya devam ediyor.

Hal böyle olunca hem kullanıcıların hem de teknoloji sektörünün konuya ilişkin merak unsuru giderek artıyor. Görsellerin ortaya çıkması ile bu özelliği çok fazla bekletmeyecekleri anlaşılıyor.