WordPress Bir Üst Sürüme Nasıl Geçirilir?

Paylaş!

WordPress dünyada ki blog ve web sitelerin en az %30’unda kullanılan oldukça pratik ve gelişmiş bir web sitesi alt yapısıdır. WordPress açık kaynak kodlu olarak ilerlemesi sayesinde çok hızlı gelişen, değişen ve ilerleyen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de sık sık geliştirilerek güncelleme alır. Peki, WordPress bir üst sürüme nasıl geçilir?

WordPress Web Sitesi Güncellemek

WordPress bir web sitesinde güncelleme yapılması gerektiğinde yani bir üst sürüm oluşturulduğunda, web sitesinin admin panelinin güncellemeler bölümünde ya da admin panelinin ana sayfasında, güncelleme geldiğine dair bir bilgi belirir. Genellikle ilk gelen güncelleme İngilizce olur.

Türkçe güncelleme ise bir kaç gün içinde gelecek demektir. Web sitenizin yayın diline göre, istenilen dil yayınlandığı taktirde bu uyarının üstüne tıklayarak güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer uyarı web sitenizde çıkmıyorsa da wordpress.org web sitesine girerek buradan yeni gelmiş bir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Web sitenizin sürümü ile orada ki sürüm arasında fark varsa bunu indirerek güncellemeyi manuel gerçekleştirmekte mümkün.

Öncesinde Yedek Alın

Güncelleme gerçekleştirilmeden önce mutlaka web sitesinin tam bir back up yani yedeklemesinin alınması gerekir. Bunun için mysql admin paneline giderek buradan back up başlığında tüm dizinin yedeğini al seçeneği ile tam bir yedek oluşturabilirsiniz. Yedekleme esnasında bir problem olması ve web sitesinin eski haline döndürülememesi durumunda bu yedekleme kurtarıcınız olacaktır.

Eğer Bir Problem Yaşıyorsanız?

Eğer güncelleme esnasında bir problem yaşıyorsanız ve güncelleme bir türlü tamamlanmıyorsa “fix plugin update” uygulamasını indirerek güncellemelere dair oluşan problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bunun için bu uygulamayı direk admin panelinden yeni eklenti ekle seçeneği içerisinde aratarak ekleyebileceğiniz gibi aynı zamanda dışarıdan indirip ftp klasöründe bulunan pluggin klasörü içerisine yerleştirerek de yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.