Güneş Rüzgarlarını İncelemek İçin Mini-Güneş Yaptılar

Paylaş!

Güneş Rüzgarlarını İncelemek İçin Mini-Güneş Yaptılar. ABD’de yer alan Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar tarafından, Güneş rüzgarlarını inceleyip Güneş’in nasıl bir yapıya sahip olduğunu kavrayabilmek amacıyla laboratuvarda mini Güneşlerini oluşturuldu. Güneş, Dünya’dan milyonlarca kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca güneş, yaklaşık olarak 1,4 milyon kilometrelik çapıyla, sıcak bir ateş topudur. Binlerce yıldan bu yana insanlar tarafından incelenen bu yıldıza ait sırlar hala tam olarak çözülememiştir.

3 Metrelik Minyatür Güneş Yapıldı

Güneşin sırlarını çözmek amacıyla araştırma yapan Wisconsin-Madison Üniversitesinde görevli bazı bilim insanları, Hollywood’s aratmayan bir çılgınlıktaki projeleri ile Üniversite kampüsünde kendilerine ait minyatür bir yıldız oluşturdular. Bu araştırma ekibi, faaliyetleri nedeniyle Nature Physics dergisine girmeyi başardı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen cihaz, ortalama 3 metrelik bir çapa sahip olup, gerçek Güneşe kıyasla 1 milyon kat küçük ebatta bir plazma yapısı oluşturuyor.

Mini-Güneşe Big Red Bull Adı Verildi

Big Red Ball yani Büyük Kırmızı Top adı verilen bu cihaza helyum gazı pompalıyor. Pompalanan gazla plazma oluşturuluyor. Ayrıca, Güneşde de çok yoğun helyum bulunuyor. Aracın merkezindeki mıknatıs sayesinde ihtiyaç duyulan manyetik alan sağlanıyor. Ardından sisteme elektrik verildiğinde, Güneş’in manyetik alanı ve plazması tam olarak taklit edilebiliyor.

Güneş Rüzgarlarının Tespitinde Önemli Mesafeler Alındı

Araştırma başyazarı Ethan Paterson incelenen uydu görevleri sonucuna göre hızlı rüzgarların geldiği yerin ortaya çıktığını, yavaş Güneş rüzgarlarının ise nasıl ortaya çıktığı ve Dünya’ya gelene dek nasıl bir değişime uğradığını araştırmak istediklerini belirtti. Güneş kaynaklı manyetik alan, Parker Spriali olarak bilinir. Araştırmacıların açıklamalarına göre söz konusu manyetik alanın büyük ölçekli bir kopyası başarılı bir şekilde yapıldı. Ayrıca, plazmanın yaptığı hareket ve dalgalanmaların, Güneş rüzgarları ile Güneş’in yapısal değişimini içeren birçok bilgi sunacağı tahmin ediliyor. Aracın içerisinde bulunan küçük sondalar ise hiç durmadan ölçüm yapmayı sürdürüyor.