Apple’da Önemli Karar

Paylaş!

Apple’da önemli karar. Bir işletme ara malzemelere ve hizmetlere verdiği maliyetler sonucunda ciddi şekilde maddi kayba uğrayabilir. Bunu karşılamak için de ürettiği mal veya hizmetin fiyatında artışlar yaşatmak durumunda kalır. Teknoloji tabanlı şirketlerde bu durum daha fazla maliyet ve bazen de daha az satış olarak kendini ortaya koyabilir. Apple gibi bir dünya markası da bu durumdan kaynaklanan rahatsızlıklar sonucunda ara hizmetlerini kendisi üretmeye karar verdiğini açıkladı. Ciddi bir satış düşüşü ve değer kaybı ile karşı karşıya kalan Apple’ın bazı kararlar alması beklenirken aldığı bu karar oldukça mantıklı ve radikal olarak yorumlandı.

Adım Adım

Geçen aylarda Apple tarafından dünyanın dört bir yanında paylaşılmak üzere 10 kadar iş ilanı yayınlanmıştı. İlanlarda San Diego’da bulunan yazılım ve donanım alanında mühendislik deneyimi olan kişileri alarak istihdam oluşturan şirket tarafından bunun nedeni de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Mühendisler kablosuz bileşenler üzerinde çalıştırılarak bir anlamda Apple şirketinin dışarıdan aldığı ara ürünlerin sayısını azaltmayı hedeflemeye başladı. Her zaman bu tarz mühendisleri işe alması ile bilinen Apple kanadında bu sefer amaçların farklı olduğu paylaşılan bilgiler arasında oldu. Apple bu istihdam ile LTE, 5G, Bluetooth veya çeşitli dalga teknolojileri üzerinde çalışan mühendisleri topladığını, kendi ürünlerini kendisi üretmek istediğini anlattı.

Apple 2020’e piyasayla buluşturmayı düşündüğü 5G tarafından tam olarak desteklenen iPhone için İntel ile çalışmaya başlamış durumda olduğundan dolayı bu sürecin sadece 3.nesil ve daha sonrası için etkili olacağı konuşuluyor. Bu nedenler cihazların üretiminde İntel şirketine olan bağlılık ne kadar az seviyeye çekilirse ortaya çıkacak ürünün piyasa fiyatının da o kadar uygun olması amaçlanıyor. Bu sayede maliyet eksilterek kendi şirketine daha fazla kar elde ettirmeyi düşünen Apple için bu karardan sonra bir fiyat indiriminin olması beklentiler arasına alındı. En son açıklanan piyasa değeri ile takipçilerini şaşırtan ve ciddi bir gerileme yaşayan Apple için bu durumdan sora alınan karar için oldukça fazla olumlu tepki ortaya atılıyor. Fiyat indirimi ise dört gözle bekleniyor.