Günün Filmi : Guguk Kuşu

Paylaş!

Günün Filmi : Guguk Kuşu

Orijial adı: One Flew Over the Cuckoo’s Nest
Sene:1975  / IMDB : 8.7

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Danny DeVito, Christopher Lloyd

1975 yılı ABD yapımı Guguk Kuşu, 1962 yılında Ken Kasey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmış ve yönetmenliğini Milos Forman yapmıştır.

Filmin Konusu:

Orijinal ismi “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” ve aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkûmun (Jack Nicholson) geçirdiği zamanı konu alıyor. Mahkûm, bu süre içerisinde hem kaçma planları yapıyor hem de akıl hastanesindeki diğer hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerdeki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred (Louise Fletcher) ile de büyük sorunlar yaşıyor. Milos Forman tarafından yönetilen film, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Jack Nicholson’ın ustaca sergiledigi rölü onun bugün geldiği noktanın tesadüf olmadığını göstermektedir.

1976 yılında 9 dalda Oscar’a aday gösterilen film, En iyi erkek oyuncu Jack Nicholson; en iyi kadın oyuncu Louise Fletcher; en iyi yönetmen Milos Forman; en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında oscar almış, en iyi müzik; en iyi yardımcı erkek oyuncu Brad Dourif; en iyi görüntü; en iyi kurgu dallarında ise sadece aday olmuştur.

Başka bir film önerimiz olan “Esaretin Bedeli” filmi hakkında bilgi almak için burayı tıklayınız.

Günlük Film Önerileri ve Film Replikleri için Film Bulan Adam İnstagram Hesabımızı takip etmek için burayı tıklayın. 

Aşağıdaki videodan filmin fragmanını izleyebilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia