Hafıza Kartı Nasıl Biçimlendirilir?

Paylaş!

Dijital bilgileri depolamak ve güvenle saklamak için kullanılan elektronik kayıt cihazı hafıza kartları hayatımızda birçok alanda kullanılmaktadır. Geniş kullanım alanına sahip olduğu için sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yerini almaktadır. Dijital tüm aletlerde kullanılan ve farklı boyutlara sahip olan hafıza kartları sağladığı alanlar ile farklılıklar göstermektedir. Görüntüleri net bir şekilde kayıt etmenizi sağlar. Silmediğiniz süre boyunca sakladığınız tüm bilgiler, resimler, videolar içinde saklanmaya devam eder. Hafıza kartı kapasitesi ne kadar büyük olursa içinde o kadar fazla bilgi barındırmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda hafıza kartı biçimlendirilmesi gerekebilir. Hafıza kartı nasıl biçimlendirilir? Sorusuna ise Birkaç basit yöntem ile yapıldığını söyleyebiliriz. Cihazınızın özelliğine göre farklılıklar göstermektedir. Cihaz içinde bulunan biçimlendir menüsünden seçim yapabilirsiniz. Ya da bilgisayarınız üzerinden kartı takarak biçimlendir, diyerek format atabilirsiniz. Bu şekilde içinde bulunan bilgilerin silindiğini unutmayın. Biçimlendirme yapmadan önce içerisinde bulunan tüm bilgileri başka bir yere aktarmanız gerekiyor.

Hafıza Kartı Veri Kurtarma

Hafıza kartı biçimlendirme yapmadan önce içerisinde bulunan verileri kurtarmak için, içerisindeki verileri kurtarmaya yardımcı olacak yazılımlardan fayda sağlayabilirsiniz. Ya da size bu konuda yardımcı olabilecek veri kurtarma merkezlerinden yardım alabilirsiniz. İçinde ne olduğunu hatırlıyorsanız, hafıza kartı içerisinden arama yerine dosya ismini yazarak bulabilme imkânı sağlayabilirsiniz. Bu şekilde tüm verişlerinizi ayrı bir yere depolayabilir ve kurtarabilirsiniz.

Hafıza Kartı Alınırken Nelere Dikkat Edilir

Hafıza kartı almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğu, kapasitesi, bozulma ömrü, fiziksel boyutu, yazma hızı, okuma hızı gibi unsurları değerlendirilmelidir. İhtiyacınız olan özelliklerde hafıza kartı farklı fiyat seçenekleri ve markalar halinde bulabilmeniz mümkün olmaktadır.