Boşa Düşen Alan Adı (Domain) Nasıl Kayıt Edilir?

Paylaş!

İnternet dünyası genişliği ve akıl ötesindeki işlevleri ile hala insanları şaşırtmaya devam ederken bu dünyanın bir parçası olmak isteyenlerin akıllarına gelen ilk kavram alan adı yani domain sahibi olmaktır. Domain kısa ve öz şekli ile açıklandığında bir web sitenizin olması için size gereken isim sisteminin adıdır. İp adresiniz ile başlayan ve domain almaya kadar uzanan, ardından da bu dünyaya girmenizi sağlayan domain ise sahip olunması bir kaç adım gerektiren bir olaydır. Öncelikle istediğiniz adresin başka birisi tarafından kullanılıp kullanılmadığını sorgulamanız gerekir. Sorgulamadan sonra kullanımda çıkan alan adının boşa düşmesini beklemeyi de seçebilirsiniz. Çünkü belli bir süre sonunda ödemesi yapılmayan alan adı boşa düşecektir. Boşa düşen alan adı (domain) nasıl kayıt edilir? Sorusunun cevabı ise bu durum oluştuktan sonra ortaya çıkacaktır.

ICANN Nedir?

Alan adlarına sahip olmak için özgürce hareket edilmesine ve belli prensipler arasında davranılmasına imkân tanıyan uluslararası bir kuruluş vardır. Bu kuruluş üzerinden sorgulama ve alan adı temini gibi aklınıza gelecek çeşitli işlemler yapılır. Buradan müsait olması durumunda istediğiniz alanı veya alan adını satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Her Alan Adı ve Uzantı Alınabilir mi?

Bir tek alamayacağınız uzantılar ise istisna olarak korunan kurumsal uzantılardır. Devlet veya devlet kurumlarına dair uzantılar ayrıcalıklı olup, belli özellikleri taşımayan kişilere verilmemektedir.

Uzantı Seçimi

Alan adına sahip olmak için öncelikle bir alan adı uzantısına da karar vermek gerekir. Alan adınızın sonuna eklenecek com, gov, net gibi birçok uzantı türü arasından bazıları hariç geriye kalanları kullanma hakkınız varır. Gov hükümet uzantısını, edu eğitim uzantısını, mil askeri uzantıları betimleyen genel uzantılardır ve kullanılmaz.