Huawei Yeni İşletim Sistemi Arayışında

Paylaş!

Huawei Yeni İşletim Sistemi Arayışında. Telekomünikasyon devi Huawei, Android işletim sistemine alternatif olacak bir sistem arayışına girdi. Huawei’nin son günlerde incelediği sistem ise Salfish’den ayrılan Aurora’dır. ABD’nin baskısından sonra Huawei’ye Android desteği verilmeyeceği konusunda açıklama yapıldı.

Çinli teknoloji devi Huawei, bu yaptırıma boyun eğmeyip, alternatif işletim sistemlerini araştırmaya başladı. The Bell’in yaptığı habere göre, Aurora OS, Huawei’nin en çok yoğunlaştığı sistemlerin başında geliyor. Habere göre Guo Ping (Huawei yöneticisi), Rusya’nın Dijital İletişim ve Medya Bakanı Noskov ile Aurora OS’u kullanma konusunda görüşme yaptı.

Aurora Os, Yeterli Uygulama Desteğine Sahip Değil

Aurora OS, pek kullanıcısı olmayan mobil işletim sistemidir. Rus yapımı işletim sistemi güvenlik ve gizlilik esaslarına odaklanan bir sistemdir. Bu nedenle birçok kişinin güvenini kazanmıştır. Salfish’ten çatallanarak oluşturulan sistemi bazı cihazlarında test eden Huawei, yeni baştan işletim sistemi kurmak istemiyor. Fakat Aurora’nin yeterli uygulama desteğinin kullanıcı beklentisini karşılayıp karşılamaması önem arz ediyor. Bu konuda da yeterlilik sağlamak isteyen Huawei, uygulama geliştiricilerinden AppGallery mağazası için ürün geliştirmelerini istiyor.