İngiltere Savunma Bakanı Görevinden Alındı

Paylaş!

İngiltere Savunma Bakanı Görevinden Alındı.Dünya üzerindeki bütün ülkelerin bir güvenlik şurası var. Düzenlenen toplantılarda konuşulan konular büyük bir gizlilik içerisinde değerlendirilir ve dışarıya asla sızdırılmaz. İçeride konuşulanların basına sızdırılması da uygun görülmez. Ancak İngiltere Savunma Bakanı konuşulan konulardan birinin de Huwaei olduğunu, İngiliz Hükümet’inin ABD’den yapılan baskılara rağmen Çinli firmaya kısıtlı izin vereceği bilgisini basına sızdırmakla suçlandı ve görevden alındı.

İngiliz Hükümeti Sızdırmayı Yapanı Bulmak İçin Harekete Geçti

Yapılan gizli görüşmenin basına yansıması üzerine İngiliz Hükümeti harekete geçti. İngiltere Başbakanlığı tarafından toplanan kurula silahlı kuvvetler, istihbarat görevlileri ve bakanlar katılıyordu. Bu durum gizliliğin önemini tekrar belirtmektedir.

Wiliamson’dan Ret

Williamson bir cevap mektubu yazdı. Mektupta “Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından yapılan sızdırmanın benim bakanlığım içerisinden kaynaklandığını düşünmenizden üzüntü duydum. Ben durumun böyle olmadığına inanıyorum.” şeklinde kendini ifade eden eski bakan, “Bu sızıntıda herhangi bir dahiliyetimin olduğu iddiasını reddediyorum.” açıklamasında bulunarak iddiaları reddeti. Ancak tüm bunlara rağmen Savunma Bakanı görevinden alındı. Yerine ise Kadın ve Eşitlik Bakanı Penny Mordaunt geçti.