Yerinde Kaynak Kullanımı Projesiyle Ayda Kolonileşilecek

Paylaş!

Yerinde Kaynak Kullanımı Projesiyle Ayda Kolonileşilecek.Uzaya gitme merakı insanlığı aya yerleşme konusunda araştırmalar yapmaya itiyor. Asıl önemli olanda aya yerleşmeyi düşünen ülkelerin bunu nasıl yapacağı. Çünkü ayda kolonileşmek ya da daha uzun vadede ülkelerin düşündüğü şekilde istasyon olarak kullanmak için enerji kaynaklarının bulunması gerekiyor.

Hava Koşulları Yerleşme Düşüncesini Etkiliyor

Aya yerleşme konusunda en fazla zorlayan etken olumsuz hava koşulları. Ay üzerinde gece ve gündüz arasında çok büyük hava sıcaklık farklılıkları oluşuyor. Bunun yanında güneş radyasyonları gibi farklı olumsuz etkenlerde yaşanıyor. İnsanoğlunun tüm bu olumsuz hava koşulları ile baş edebilecek hale gelmesi gerekiyor.

Ayın Kaynaklarını Kullanmak Gerekiyor

Uzmanlar ayda yaşayabilmek için gerekli olan enerji ve yaşamsal kaynakların oradan elde edilebilmesi gerektiğini düşünüyor. Çünkü bu tarz enerji kaynaklarını dünyadan oraya taşımak maliyet açısından imkansız gibi görünüyor. Bu yüzden de Avrupa Uzay Ajansı 2022 yılında ay üzerindeki su ve diğer elementleri araştırmak ve ayrıştırmak amacıyla bir aracı aya göndermeyi planlıyor. Bu sayede oradaki kaynaklar ile ilgili bilgi sahibi olunabileceği düşünülüyor.