Instagram’dan Algoritma Açıklaması

Paylaş!

Instagram son dönemde ortaya atılan gönderilerin takipçilerin yalnızca %7’sine gösterildiğine dair iddialar ile ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Sosyal medyada en sık kullanılan uygulamalar arasında yer alan Instagram, gönderileri gizlediğine dair suçlamalar ile karşı karşıya. Şirket tarafından yapılan açıklamada oldukça net bir şekilde, fotoğrafların takipçilerin yalnızca %7’sine gösterilmediğini ifade eden Instagram resmi hesabı, ana sayfada yer alan görselleri seçen algoritma hakkında da bilgiler verdi.

Ana Sayfa Kullanımınızla Evrimleşiyor

Twitter üzerinde açıklama yapan Instagram, hakkında yer alan iddiaları, Instagram’ın paylaşılan fotoğrafları takipçilerinizin sadece %7’sine gösterdiği yönünde yer alan iddialardaki artış üzerine bu konuyu açığa kavuşturmak istiyoruz.

Ana sayfanız, hangi hesaplar ve hangi görseller ile en çok etkileşimde bulunduğunuza göre belirlenir ve gönderinin zamanı, Instagram hesabınızı ne sıklıkla kullandığınıza dair veriler, takip ettiğiniz kişi sayısı gibi birbirinden farklı değişkenlerin belirlemesi ile ana sayfanız şekillenir şeklinde iddialara cevaplarını iletti. Öte yandan Instagram hesaplarının kişiye özel olduğunu belirten Instagram resmi hesabı, ana sayfanızda alta indikçe tüm gönderilerin göründüğünü görebilirsiniz diyerek iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Aşağı İnerseniz Görürsünüz

Özellikle küçük işletmelerin sıkça belirttiği Instagram gönderilerimizi takipçilerimizin yalnızca %7’si ile paylaşıyor şeklinde eleştirilere doğrudan yanıt veren Instagram, bu şekildeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti ve doğrudan küçük işletmelere de yanıt vermiş oldu. Ana sayfamız üzerinde herhangi bir değişikliğe oldukça uzun süredir gitmedik ve sizi takip edenlerden gönderilerinizi saklamıyoruz, eğer aşağı inmeye devam ederseniz tüm gönderileri göreceksiniz diyen Instagram ayrıca ana sayfanın kullanıcıya özel olduğunu dile getirerek, zaman içerisinde Instagram kullanım biçimine göre algoritmanın da evrimleştiğini dile getirdi.

Tüm Gönderileri Gördünüz Özelliği

Algoritması ile ilgili bilgileri daha önce de paylaşan Instagram, paylaşımların tamamını gören kullanıcıların You’re Up to Date mesajını aldıkları yani, tüm gönderileri gördüklerine dair bildirim aldıklarını söylemişti. Ancak buna rağmen yeni yayılan %7’sini gösteriyorlar iddiasının nereden ve hangi kaynaktan yayıldığı bilinmese de o kadar hızla yayıldılar ki resmi hesap üzerinden açıklama yapma zorunluluğu da ortaya çıkmış oldu. Algoritmayı ortadan kaldırmayı düşünmeyen Instagram, kronolojik paylaşım sırasına geçmeyi düşünmediğini de belirtti.