Ödülü Olmayan Yarışma

Paylaş!

Apple tarafından yapılacağı duyurulan yarışma hakkında sonunda resmi bir kanaldan açıklama geldi. Yapılan araştırmaya göre Apple herhangi bir ödülü olmayan bir resim yarışması başlattı. Viral bir pazarlama modeli olarak gösterilen bu yarışmanın herhangi bir ödülünün olmaması daha şimdiden fazlasıyla konuşmaların yaşanmasına neden oldu.

Yarışma Sonuçları

Yakın zamanda Apple Ceo’su Tim Cook’un resimlerle alakalı bir çalışma yapmak istediği konusunda bazı haberlerin ortaya çıktığı tüm kullanıcılar tarafından bilinen bir durumdu. Apple fotoğraflar konusundaki bu yorumların gerçek olduğunu yaptığı açıklama ile duyurdu. Shot On İPhone Challenge adı verilen bu yarışmanın özünde fotoğrafların Iphone ile çekilmiş olması gerekiyor. Bunu bir etkinlik olarak duyuran firma detayları da paylaştı.

22 Ocak ile 7 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan yarışma sonucunda toplamda 10 tane en iyi olan fotoğraf belirlenmesi planlanıyor. Seçilen fotoğrafların sahiplerine herhangi bir ödül verilmesi söz konusu olmazken fotoğraf farklı yerlerde kullanılmaya başlanılacaktır. Billboard veya Apple resmi satış mağazalarında kullanılması beklenen bu resimlerin kazananlarına ödül verilmemesi de belli başlı bir şaşkınlık yarattı.

Yarışmanın jürisi için seçilen birbirinden değerli fotoğrafçılar arasında Beyaz Saray’ın eskiden fotoğrafçılığını da yapmış bir isim olan Pete Souza’da yer alıyor. Yarışmaya katılım sadece Twitter üzerinden yapılabiliyor. Hastag olarak ise ShotOnIphone kullanılması gerekiyor. Ek olarak fotoğrafınızın shotonıphone@apple.com adresine de yollanması koşulu bulunuyor. Bu adrese de yollandıktan sonra resmi olarak fotoğrafınızın yarışmaya alınması için herhangi bir engel bulunmuyor.

Yarışmanın detaylarının açıklanmasından sonra herhangi bir ödülü bulunmayan bir yarışma olması nedeniyle çoktan ilgi çekmeye başlaması pazarlama açısından çoktan başarılı olduğu yönünde yorumlanıyor. Çünkü CEO tarafından açıklanan ve viral yani ağızdan ağıza yayılan bir pazarlama yolu olması nedeniyle başarısına ulaşacağa benziyor. Bunun için kullanıcılar tarafından ödülü olmayan yarışma şeklinde özetlenerek fazlaca sayıdaki kişiye ulaştırılmaya başlandı. Siz de yarışmaya katılmak istediğinizde yapmanız gereken şartları yerine getirmek ve iPhone telefonunuz ile bir fotoğraf çekmektir. Ardından yarışma sonuçlarının açıklanmasını beklemek geriye kalan tek şey olacaktır.