Intel XMM 8150 Modemini Tanıttı

Paylaş!

Intel XMM 8150 modemini tanıttı. Akıllı telefonların bağlantı sağlayarak 5G teknolojisinden yararlanabilecekleri yeni modem XMM 8150, Intel firması tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Intel’in geçtiğimiz aylarda duyurusunu gerçekleştirdiği bu yeni modem modeli, bilgisayarların ve akıllı telefonların geniş bant özelliğinden yararlanarak erişim noktaları kapsamında 5G teknolojisinden faydalanmalarına olanak tanıyacak. 6 gigabit / saniye hız üzerinden kullanıcısı ile buluşacak olan bu yeni modem, standart LTE modemlerinden alt kat daha hızlı bir şekilde hızlı erişim imkanı sunacak.

Intel firması bu modemlerin 2019 yılı ikinci yarısından sonra satışa çıkarılması konusunda açıklamalarda bulundu. Intel XXM 8150, çoklu moda sahip olacak olan bir modem olarak sadece 5G yeni radyo seçeneğini değil aynı zamanda SA ve NSA modlarını da destekleyecek olan bir teknoloji ile gelecek. 2G, 3G ve 4G bağlantıları ile de çalışacak olan bu modem sisteminde tek çip üzerinden çoklu mod özelliği desteklenecek.

Çoklu Mod: XMM 8150

Intel firmasının tanıtımını gerçekleştirdiği ve dünyanın ilk 5G özelliğini kullanabilme imkanına sahip olacak olan XMM 8150 modem, ölçeklendirilebilirlik ve boyut anlamında bakıldığı zaman oldukça temiz bir işin ortaya koyulduğunu gösteriyor. Modem çipinin çoklu bağlantı özelliğine sahip olması birçok bağlantı seçeneğinin desteklenmesine de olanak tanıyor. Mobil kullanıcılar için oldukça önemli olan bu özellik cihazda desteklenen bağlantı teknolojisinin modem ile tam uyumlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak. Yeni milimetre dalga spekterumuna geçilecek olan bu modem sistemi içerisinde modem piyasasının yavaş yavaş standardı haline gelmesi beklenen bir durum söz konusu.

Intel firması bu standardın bir öncüsü olarak yeni modem sistemini 2019 yılının ikinci yarısından itibaren kullanıma sunacak. Akıllı telefonlar ve tabletler için ise bu modemin kullanıma açılması için kullanıcıların 2020 yılının başlarını beklemeleri gerekecek. Intel firmasının başkan yardımcılığı görevini üstelenen Cormac Conroy, bu yeni modem sisteminin çok sayıda akıllı cihaz ile uyumlu bir şekilde 5G teknolojisinden yararlanılabileceğini söyledi. 6G teknolojisinin öncüsü haline gelmek istediklerini de belirten başkan yardımcısı tarihi yarım sene ileri çekmek için çalıştıklarını belirtti.