iPhone Pil Sağlığı Ayarları

Paylaş!

Akıllı telefonların oldukça yaygınlaşması ve içerisinde fotoğraf çekme, oyun oynama, internette gezinme seçeneklerinin sunulması telefonların bataryasının çabuk bitmesine neden olmaktadır. Böyle olunca telefonu sürekli şarja takmanız gerekmektedir. Telefonu her şarja takışınızda batarya biraz daha eskimekte ve pil sağlığı gitgide düşmektedir. Bu nedenle yeni bir İOS sürümü çıkararak iphone pil sağlığı ayarları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamıştır. İOS 11 üzerinden kontrol edilen bu sistem pil sağlığınızın ne olduğunu ve telefonun kullanıma başlandığı günden beri kaç defa şarj edildiği gibi bilgiler vermektedir.

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Anlaşılır?

İOS 11 yükledikten sonra iPhone ayarlar kısmından pil seçeceğine tıkladığınızda karşınıza yeni seçenekler çıkacaktır. O seçeneklerden iPhone pil salığı beta seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. pil sağlığı telefonu ilk kullanmaya başladığınızda %100 olur fakat bir süre sonra %88 – 89 seviyesine düşer. Eğer telefonunuzun pil sağlığı %85 ve üzeri ise batarya sağlıklı olmaktadır. Daha düşük olduğu durumlarda eğer telefonunuzun garantisi varsa apple servisleri 2018 yılının sonuna kadar ücretsiz bir şekilde bataryanızı orijinal batarya ile değiştirmektedir.

iPhone Pil Sağlığı Nasıl İyileştirilir?

Pil sağlığını iyileştirmek için telefonunuzun şarjı tam dolmadan şarjdan çıkarmamanız gerekiyor. Ayrıca tam olarak şarjı bitmeden de şarja takmamalısınız. Bu telefon bataryasına oldukça zarar veriyor. Ayrıca telefon şarjayken oynamak da telefonun ısınmasına fazladan enerji harcanmasına yol açmaktadır.

Pili Değiştirmek Mümkün mü?

Pil değiştirmek mümkün fakat bunu iPhone servislerinde yapmanız önerilir. Garantiniz devam ediyor ise bu işlem ücretsiz olacaktır. Garanti süresi içerisinde farklı kişiler tarafından telefonunuzun bataryası değiştirilirse garanti kapsamından çıkar. Ayrıca farklı kişilerin orijinal pil takma gibi bir imkânları yoktur. Bu sadece iPhone servislerinde mümkün olmaktadır.