Telefonlar İçin Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Telefon Hoparlör temizleme işlemi sık sık yapılması gereken bir husustur. Bu işlem yapılmadığı müddetçe konuşma sırasında cızırtı, sesin net gelmemesi gibi problemlerle sıklıkla karşılanır.

Evde Bulunan Eşyalarla Hoparlör Temizlemek

Evde hemen hemen herkesin kolayca bulabileceği birkaç malzeme ile hoparlör temizleme işi herhangi bir güç ve uzmanlık gerektirmediğinden kolay olacaktır.

  • Bant İle hoparlör temizleme
  • Yumuşak dokulu fırça ile hoparlör temizleme
  • Kürdan ile hoparlör temizleme
  • Alkollü mikrofiber bezle hoparlör temizleme
  • Basınçlı hava ile telefon hoparlör temizleme

Hoparlör temizliği zor gibi görünen basit bir işlemdir. Hoparlör temizliği yapmak için gereken malzemeleri evde rahatlıkla bulabiliriz.

Bant İle Hoparlör Temizleme

Bu küçük bantlar hoparlördeki kiri minimum seviyeye indirir. Yapmanız gereken bandı telefonun hoparlörüne nazikçe yapıştırdıktan sonra biraz bekletip çekmek. Derindeki tozları almasa da yüzeysel toz ve kirler banda yapışacaktır.

Yumuşak Dokulu Fırça İle Hoparlör Temizleme

Telefon kiri veya tozu temizlemede en iyi ve en güvenli yol yumuşak dokulu bir fırça kullanımıdır. Kuru sulu boya fırçaları, sert olmayan diş fırçaları gibi. Hoparlöre küçük dokunuşlar yaparak fırçayı yavaş bir şekilde hareket ettirin. Aksi durumda temizlemeye çalışayım derken tamamen kaybedersiniz. Aynı işlemi alt hoparlöre de uygulayabilirsiniz.

Kürdan İle Hoparlör Temizleme

Çok güvenli bir yöntem değildir. Dikkatli olunmazsa hoparlör yuvasına zarar verilebilir. Bu işlemi yaparken hoparlörün içine doğru güç uygulamamakta dikkat etmeniz gerekir.

Basınçlı Hava İle Hoparlör Temizleme

Eğer telefonunuzun hoparlöründe kumaş kalıntıları varsa ilk başvurmanız gereken yöntemlerden bir tanesidir. Basınçlı hava spreyleri, saç kurutma makineleri vb. gibi elektrikli ev aletlerinden faydalanabilirsiniz.

Alkollü Mikrofiber Bezle Hoparlör Temizleme

Beze bir miktar alkol damlatıp hoparlör parçalarını yavaşça ovalayın. Hoparlör açıklarına hafif bir şekilde üfleyin ve son olarak kulak çubuğunu da alkole batırıp hoparlör açıklarını nazikçe ovalayın.

Yukarıdaki beş maddede sıraladığımız gibi evde hoparlör temizleme işlemi bu kadar basittir.

Hoparlör Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Telefonunuzun hoparlörünü temizlemeden önce telefon kılıfınızı çıkarmalı, telefondaki tüm kabloları çıkarmalı, ekran koruyucusunu çıkarmalı ve son olarak da telefonu kökten kapatmalısınız.

Hoparlör Temizleme Yapmanız İçin Nedenler?

Cep telefonları aslında gün içerisinde en fazla kullandığımız, temas ettiğimiz eşyalardan biri. Bizim gözle göremediğimiz bakterilerle ve sayısız mikroplarla doludur. Bu mikroplar hafife alınmamalıdır. Sadece telefonun ahizesine ve hoparlörüne yapışıp ses kalitesini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda ahizenin ve hoparlörün donanımına ve iç yapısına da zarar veriyor.

Telefondan istenilen verimi almak için ve sağlık açısından hoparlör temizliğini sık sık yapmalıyız.

Hoparlör Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Bunun için belirli bir aralık yoktur. Çünkü telefon kullanımı kişiye göre değişmektedir. Sıklıkla çok tozlu ve kirli bir alandaysanız iki haftada bir temizlik gerekir. Fakat gözle görülür tozlanma ve kirlenme yoksa ayda bir defa yapılması yeterli olacaktır.

Hoparlör Temizleme Fiyatı

Evde yapacağınız yöntemler sınırlı kalıyor ve bu yöntemlere güvenemiyorsanız, işimi garantiye alayım diyorsanız alanında uzman kişileri tercih edebilirsiniz. Telefon markasına veya temizliği yapan firmaya göre fiyat aralığı değişmektedir. Genelde ortalama fiyat 150-500 TL aralığında değişecektir.