iPhone’dan Yeni Yol Haritası

Paylaş!

iPhone’dan Yeni Yol Haritası. Dünyanın en önemli akıllı telefon firmalarından Apple iPhone’un akıllı telefon satışları son zamanlarda oldukça düştü. Akıllı telefon satışlarının hızla düştüğü firmada bununla beraber hisse değerlerinde de kayıplar meydana gelmişti. Apple iPhone firmasındaki bu düşüş durumu firmanın önemli isimlerinden Angela Ahrendts’ın istifa etmesinden sonra doruk noktasına ulaşmıştı. Bu olumsuzluklar karşısında firmanın hisse değerleri de çok ciddi oranlarda değer kaybedince firma yetkilileri geç de olsa duruma el atmaya karar verdi ve kendilerine yeni bir yol haritası çizdi. Konu ile ilgili açıklama ise Tim Cook’tan geldi.

Yeni Adımlar Atmalıyız

Tim Cook Reuters’a yaptığı açıklamalarda Apple Iphone firmasında yaşadıkları düşüşün artık gözle görünür bir seviyede olduğunu ve kendilerinin de geçte olsa bu düşüşü gördüklerini söyledi. Firmayı bu durumdan kurtararak satışların tekrar artması ve firmanın mali durumunun eski günlerine gelmesi için bir takım yeni yollar denemek zorunda olduklarını belirten Cook ilk olarak iPhone akıllı telefonlarının satış oranlarının düştüğü ülkelerde yeni adımlar atacaklarını söyledi.

Cook ilk yol haritası olarak da Çin, Türkiye ve Brezilya gibi dolar kurunun çok yüksek olmasından dolayı satışların azaldığı ülkelerde yerel döviz kurları ile akıllı telefon satmayı düşündüklerini söyledi. Tim Cook özellikle Türkiye pazarında dolat kurunun 5.20 sevilerinde olduğu için insanların artık kendilerinin ürettiği akıllı telefonu tercih etmediğini söyledi ve yakın bir zamanda Türkiye’de akıllı cihazları TL kuru üzerinden satabileceklerinin sinyalini vermiş oldu.

Tek Farkımız Fiyatımız

Tim Cook yaptığı açıklamalarda artık Çin’de de çok kaliteli akıllı cihazlar üretildiğini ve bu cihazların Apple iPhone firmasının ürettiği ürünlere çok yakın bir kalitede olduğunu söyledi. Cook Çin’de üretilen akıllı cihazlar ile kendilerinin ürettiği cihazlar arasında çok az bir kalite farkı ve çok büyük bir fiyat farkı olduğunu, dolayısı ile de insanların Çin pazarına yöneldiğini söyledi. Tim Cook’un bu açıklamalarında Apple iPhone firmasının akıllı telefon fiyatlarında indirime gidebileceği ve Çin, Brezilya ve Türkiye gibi dolar kurunun yüksek olduğu ülkelerde cihazları yerel kurlar üzerinden satacağı anlaşıldı.