Apple’ın Fransa Vergisi

Paylaş!

Apple’ın Fransa Vergisi. Apple teknoloji devi ile Fransa hükümeti arasında yapılan yasal görüşmeler sonucunda Apple’ın ödemesi gereken resmi vergi rakamı belli oldu. Yapılan açıklamaya göre 500 milyon Euro vergi ödenmesi sonucuna varıldı.

Apple ve Vergi Sorunları

Apple firmasının teknolojik gelişmeler ve değer kaybı haberlerinin yanına sıklıkla eklenen haberlerden bir tanesi de vergi sorunu olmaya başladı. Özellikle Avrupa ülkeleri ile arasında yaşanan sorunlardan dolayı Apple vergi konusunda ciddi rakamsal sorunlar yaşamaya başladı. Avrupa ülkelerinde yaşanan vergi sorununun ise firmayı neredeyse bölgeden çıkmaya zorlayacak kadar önemli görünüyor.

Bu durumların yaşanması sonucunda Apple vergi konusunda daha fazla kayıp yaşamaması adına daha düşük vergi sistemine sahip ülkeler ile çalışmaya başlanması konusunda adımlar atmıştı. Bunların ilk örneği ise İrlanda olmuştur. Bu ülkedeki vergi yasalarının daha çok çıkarlarına uygun olmasından dolayı İrlanda ile ticari ilişkilerine başlayan firma Fransa ile ciddi vergi sorunları yaşamaya başladı.

Fransa’daki kanunlar çerçevesinde Apple yoğun bir araştırmaya alınmıştı. Uzun süren denetimler ve araştırmalar yapılırken bir sorun olduğu veya olacağı konusunda kesin görüşler ortaya çıkmaya başlamıştı. Şirket için vergi kaçırmak veya vergisini ödememek gibi konularda suçlamalar yapılmaya başlanmasına rağmen bunun ispatlanmadan sonuçlanması bir anlam ifade etmedi. Araştırmalar sonucunda Fransa ile Apple arasında bir rakam pazarlığı başladı. Sonuç olarak da Fransız yetkililer firmayı 500 milyon Euro vergi ödenmesi konusunda anlaşmaya çağırdı. Yapılan açıklama ise şirketin bunu kabul ettiği yönünde oldu.

2018 yılından beri şirkette yaşanan değer kaybı sorununun var olduğu artık su götürmez gerçeklerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Şirketten kısa süre önce tepe isimlerden istifaların geleceği yönünde açıklamalar yapıldığı da biliniyor. Bunlara ek olarak bir de vergi sorunlarının ortaya çıkması zor günler geçiren şirketin daha da zor günlere adım atabileceği şeklinde yorumlandı.

Şirket mümkün olduğunca ekonomik çıkmazları masrafları azaltma yoluna giderek çözmeye çalışsa da vergi sorunlarının büyümesi şirketi anlaşmaya karar vermek zorunda bırakıyor. Gelecek günlerde şirketle alakalı neler olacağı ve nasıl yol alınacağı ise merak konusu olmaya başladı.