iPhonelar Arası Ücretsiz Mesajlaşma iMessage Nasıl Yapılır?

Paylaş!

iMessage internet kullanılarak (Wi-Fi ya da hücresel ağ) iPhoneler arası ücretsiz bir şekilde metin, fotoğraf ya da video formatında mesaj göndermek için geliştirilmiş bir uygulamadır. Kullanımı Whatsapp’a oldukça benzer olan bu uygulama sadece Apple ürünlerinde çalışabilmektedir.

iMessage Uygulamasını Nereden İndirilir?

iMessage uygulaması Apple marka cihazlarda varsayılan olarak yüklü gelmekte ve çalışması için ek bir uygulamaya ihtiyaç duymamaktadır.

iMessage Nasıl Kullanılır?

iMassege yazılımını iPhone cihazınızda kullanabilmeniz için cihazınızın Ayarlar menüsünden Mesajlar kısmından etkinleştirmelisiniz. Bu etkinleştirme işlemi SMS üzerinden olduğundan operatörünüz bunun için ücret kesecektir. Etkinleştirme işleminin ardından artık iMessage programını tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

iMessage ile Gönderilebilecekler

Bu uygulamayı kullanarak metin mesajları, resim ve fotoğraflar ve videoları başka bir Apple cihazına gönderebilirsiniz. Tüm bu formatları ücretsiz ve sınırsız olarak gönderebilirsiniz.

iMessage Ne Kadar İnternet Kullanır

Uygulamada gönderdiğiniz materyal ne kadar büyük boyutlu olursa internet kotanızdan o kadar harcamış olursunuz. Metin mesajları oldukça küçük boyutlu olmakla birlikte özellikle yüksek çözünürlüklü videolar internet kotanızın azalmasına ve ya bitmesine sebep olabilir.

İMessage Uygulaması İnternetsiz Kullanılır mı?

Ayarlar -> Mesajlar kısmındaki ilgili ayarlardan doğru seçenekleri seçtiğinizde internetiniz olmadığında metin mesajlarınız SMS yoluyla iletilebilir.

Bilinmesi Gereken Başka Neler Var?

  • iMessage ve normal mesajlaşma programları karıştırılabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır. Birincisi iMessage ile mesaj yazdığınızda mesajınız mavi bir arka plan üzerine yazılırken SMS yazdığınızda arka plan rengi yeşildir. İkincisi ise mesaj yazılan metin kutusu içerisindeki varsayılan yazı iMessage ile mi SMS ile mi mesaj gönderdiğinizi göstermektedir.
  • İMessage ile mesajlaşırken eğer karşı taraf da size bir şey yazıyorsa üç nokta ile bu durum size bildirilir.
  • İMessage ekranında yazdığınız mesajın durumunu yani iletilme ve gönderilme bilgisini mesajınızın altından takip edebilirsiniz. Eğer mesajınızı sol tarafa doğru sürüklerseniz gönderilme zamanı ile ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.
  • Ayarlardan iMessage uygulamasını her aktifleştirme ve pasifleştirme işleminde operatörünüz bu işlemi SMS yolu ile yaptığından her defasında sizden bir SMS ücreti kesecektir.
  • Çok eski iOS sürümlerinde iMessage bulunmamaktadır.