Japon Üretimi Robot Yılan

Paylaş!

Japon Üretimi Robot Yılan. Robotların üretilmesi kadar insanların hayatına yaptıkları katkılar ve zararlar da tartışılır bir hal almaya başlamıştır. Hatta robotların hayatımıza girmesini korkutucu olarak yorumlayan kişilerde mevcuttur. Bazı ülkeler robotları geleceğin yatırımı ve olmazsa olmazı olarak görürken bazıları ise insan ölümüne bile sebep olabilecek derecede tehlikeli görmektedir. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış olmalarına karşın sistemlerinde meydana gelen bir yanlışlık veya kısa devre tam tersi olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Son olarak Boston Dynamics tarafından test edilen robotlar Terminatör filmine benzetilirken Japon kanadından merdiven çıkabilen robot yılanların yapıldığı şeklinde bir açıklama geldi. Elbette insanların hayatlarına katkı sağlamak için yapılan bu robotlar ve sunulduğu kongre beraberinde yeni tartışmaların gelmesine engel olamadı.

Yılan Robot Hakkında

Kyoto Üniversitesi ile Elekto-İletişim Üniversitesi arasındaki ortaklaşa bir proje fikrinden ortaya çıkan bu robot 2019 yılının IEEEE-RJS yani Uluslararası Akıllı Robotlar Kongresi’nde tanıtıldı. Konferansın teması kadar sloganı da dikkat çekti. Robotik bir topluma doğru sloganı ile açılan kongrede birbirinden farklı robotların tanıtımı yapıldı. Yılan şeklinde tasarlanan ve merdiven bile tırmanabilen robot da aynı kongrede tanıtılan akıllı robotlardan biriydi.

Robotun oluşturulma amacı insanların korkutulmasından ziyade daha çok insanların kurtarılması amacına yönelik olarak anlatıldı. Deprem tsunami gibi felaketler ile karşı karşıya kalındığında insanların enkazda kalmaları halinde arama kurtarma ekiplerine yardımcı olmak için tasarlandığı aktarılan robotun nasıl çalıştığı da izleyenlere gösterildi. İnsanların böylesi felaket zamanlarında sıkıştığı yerlerden iletişim kurmalarına engel olacak kadar dar alanlar olması halinde bu yılanların insanlara yardımcı olması bekleniyor. Kıvrılarak merdivenleri kullanıp olay yerine en kısa sürede gidebilen bu robotlar izleyenlerin biraz korkmasına neden olurken kullanılması halinde işe yarayıp yaramayacağının düşünülmesine de neden oldu. Her kongreden sonra benzer tartışmaların yaşanması ise her sene yenilenen robot fikirlerinin sunulmasına engel olmaya yetmiyor. Robotun sade ve etkili tasarımı ise yaradılış amacına uygun olarak yorumlandı. Robot severlerin ve bilim insanlarının severek takip ettiği bu gelişmeler ise kongreye katılanları fazlasıyla heyecanlandırmaya yetmiş görünüyordu.