Katlanabilir Telefonlarda Yeni Bir Marka

Paylaş!

Katlanabilir telefonlarda yeni bir marka. Katlanabilir telefonlar ile ilgili bilgilerin sık sık gelmeye başladığı şu günlerde yeni bir firma da katlanabilir telefonlar için patent almak amacı ile patent başvurusunda bulundu. Katlanabilir telefonlar ile ilgili konu açıldığında her ne kadar akla ilk önce Samsung geliyor olsa da başka firmalar da konu ile ilgili patent başvurularında bulunarak bu telefonları üretmek için izinler almaya başladılar. Bu firmalardan biri de OPPO firması oldu.

Samgung ve Katlanabilir Telefonlar

Samsung kendi firması tarafından düzenlenen geliştirici konferansında yaptığı açıklamalarda yeni bir telefon modeli üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Duyuruda bu telefon modelinin hem dokunmatik hem de katlanabilen bir özelliğe sahip telefon olacağı belirtilmişti. İnfinity Flex adı verilen bu telefonlar ise yavaş yavaş piyasaya sürülmeye başlandı. Bu tip telefonları piyasaya çıkartan ilk firma is Çinli bir firma olan Royole Techologies adlı firma oldu.

Firmanın bu tipteki bir telefonu piyasaya sürmesi firmanın dünyada katlanabilir telefon üreten ilk firma olma ünvanı kazanmasını da sağladı. Bu telefonun piyasaya çıkması ve Samsung’un da bu tip telefonlar hakkında çalışmalar yaptığını duyurmasının ardından ise Huawei de benzer bir çalışma yaptığını duyurdu. 5G desteği olacağı açıklanan bu telefonlar ile ilgili çalışmaların da sürdüğü belirtildi. Bu açıklamaların ardından ise yeni bir patent başvurusu yapıldı. Çinli bir firma olan OPPO adındaki firma da Çin Patent Dairesi’ne bu yeni tip akıllı telefon için patent başvurusunda bulundu.

Telefonların Özellikleri Benzer

Patent dairelerine yapılan tüm başvurularda telefonlardaki katlanma şekillerinin aynı olduğu belirtildi. Ancak her firma kendine özgü bir kamera sistemi kullanacak. Kameraların yerlerini birbirlerinden farklı yapacak olan firmalardan bazıları kamerayı ekranın üzerine koyar iken bazıları ise telefonun arka kısmında olacak şekilde bir üretim gerçekleştirecek. Cihazların hepsinin de yan kısımlarında klasik akıllı telefonlarda olduğu gibi tuşlar bulunacak. Sesi açmaya, kamaya ve telefonu açma ve kapamaya yarayan bu tuşlar cihazların hepsinde de yer alıyor. Ekran boyutları hakkında bilgilendirme bulunmamakla beraber Samsung’da yer alacak olan dış ekranların OPPO firmasının ürettiklerinde yer almayacağı belirtiliyor.