Kilitlenen Android Telefonlar

Paylaş!

Kilitlenen Android Telefonlar

Günümüzde toplumdaki çoğunluğun kullandığı ve aramızda son 10 yıl içerisinde katılan android telefonlar (Akıllı Telefonlar) günlük hayatımıza birçok katkılar sağlamıştır. Bu telefonlar ile internete bağlanıp, sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapıp veya diğer hizmetler ile bizleri kendisine bağlamıştır.

Çağımızın vazgeçilmezi olan bu aracı bir şifre ile korumamız gerekebiliyor. Çünkü içerisinde özel bilgiler, gizli kalması gereken fotoğraflar veya ses dosyalarımız oluyor.

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır?

Telefonumuzun kilidini birden çok yanlış girdiğimizde ve telefon kendini kilitlediğinde cihaza “Wipe” işlemi uygulamamız gerekir. Fakat bu işlemi gerçekleştirdiğimizde telefondaki tüm bilgiler silinecektir. En azından telefonunuzda bir SD kart takılı ise çıkartıp, SD kart içerisindeki verilerinizi koruyabilirsiniz.

Wipe işlemini sırasıyla şu şekilde gerçekleştireceksiniz;

  • Android işletmeye sahip cihazınızı kapatın.
  • Cihazınız kapalı durumdayken ses yükseltme ve güç tuşuna basılı tutarak açın.
  • Cihaz açıldığında karşınıza çıkan ekranda cihazınızın dokunmatiği çalışmaz durumdadır. Bu ekranda ses yükseltme tuşu yukarı, ses kısma tuşu ise aşağı komutunu, güç düğmesi de üzerinde olduğunuzu seçer.
  • Bu ekranda (Recovery Modu) telefonu Wipe yapmamız gerekiyor.
  • Wipe yapabilmeniz için ekrandaki menülerden wipe data reset/facrorty reset yazanının üzerine gelip güç tuşuna basın.
  • Bu işlemden sonra karşımıza gelen ekranda “yes” yazan menünün üzerine gelip tekrar güç tuşuna basın.
  • Sonra cihazınızı kapatın veya yeniden başlatın. İşlem tamamlanmıştır.

NOT: “Samsung” markalı cihazlarda kapatmanın yanı sıra home tuşuna da basmak gerekebiliyor.

 

Eğer şifrenizi unutmaktan veya şifrenizi kolay olmasın diye kendinizin bile unutabileceğiniz zorlukta yapmaktan sıkıldıysanız, cihazınıza unutması zor olan bir şifre koyup cihaz içindeki dosyalara özel şifre uygulama programlarını, Android uygulama marketinden bulabilirsiniz.