Android Uygulamaların Otomatik Başlaması Nasıl Engellenir?

Paylaş!

Android uygulamaların otomatik başlaması nasıl engellenir? Sorusu son zamanlarda çıkan uygulamaların moral bozucu olmasıyla sıkça soruluyordu. Android kullanıcıları kendi cihazlarının işletim sistemini kontrol altına alması ve kullanmış olduğu uygulamaların ne zaman açılacağını bilmek oldukça önemlidir. Ancak bunları yapmak bazı zamanlarda göründüğü kadar kolay olmayabiliyor ve uygulamaların çoğunluğu otomatik bir şekilde kullanıcısından izinsiz kendisini açabilmektedir. Dolayısıyla büyük bir probleme sebep olan bu durumu aynı şekilde ortadan kaldırmak da söz konusudur.

Uygulamayı Engelleme Yöntemleri

Otomatik olarak açılan bu yöntemler içerisinden basit bir yöntem olan ve 6,0’lık Marschmallow sürümüyle Android cihazların temelini de oluşturan süper optimize özelliğidir. Kullanıcılar bu özelliği kullandığında telefonun ekranı kısa bir süreliğine kapanır ve ağ bağlantısı, GPS, diğer pil yoğun süreçler vb. uygulamalar işlevlerini sonlandırır. Kısa süre bekledikten sonra ekran tekrar açılmalıdır ve bunun ardından ekranın açılmasıyla birlikte kendini sonlandıran işlevler tekrardan işlevlerini sürdürürler. Bu işlevi gerçekleştirebilmek içinse doze işlevinin hangi uygulamalarını kullandığı kontrol ettikten sonra ayarlar kısmına tıklanmalı daha sonra cihaz bakım bölümüne ve son olarak pil seçeneğine gidilmelidir. Bu işlemlerden sonra ekran kapalıyken doze edilmek istenen uygulamaya tıklanmalı ardından şimdi düzelt adlı seçeneğe tıklanmalıdır.

Üçüncü Taraf Uygulama Engelleyicisinin Kullanılması

Otomatik uygulamaları engellemek için kullanılabilecek yöntemlerden birisi de bu yöntemdir. Ancak bunu uygulayabilmek için rootlu bir cihaza sahip olunması gerekir. Bu cihaz sayesinde uygulamalarda daha fazla karmaşık kontroller sağlanır ve dolayısıyla daha garanti sonuçlar elde edilebilir.

Üçüncü Taraf Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Rootlu cihazın olmaması durumunda Greenify seçeneği de kullanılabilir. Bu seçenek tümleşik doze özelliğini agresif doze gibi işlevlerle birlikte çalışmasını sağlar. Ayrıca istenilemeyen uygulamalar hakkındaki bildirimler de engellenmelidir. Bunun için de önce Ayarlar kısmına daha sonra sırasıyla uygulamalar, All-In-One-Toolbox ve bildirimler seçeneğine tıklanmalıdır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi halinde de otomatik uygulamalar engellenmektedir.