Gönderilen Mail Geri Nasıl Alınır?

Paylaş!

Gönderilen Mail Geri Nasıl Alınır?

Maili yanlış kişiye gönderdiysek, maile ekini eklemeyi unuttuysak ya da mail göndereceğimiz kişiye yanlış bir bilgi verdiysek bu gönderilen maili geri alma işlemine ihtiyaç duyarız.

Gönderilen mail geri alma işleminde bilinmesi gerekenler ilk şey; maili gönderdiğimiz kişi bu maili okumaması gerektiğidir. Mail okunmuş ise iletiyi geri çekemezsiniz. Yani bu işlemi hızlıca yapmak gerekir. Maili geri çekme özelliği mail gönderildikten sonra aktif olur.

Outlook Mail Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Geri çekmek istediğiniz maili gönderilmiş kutusundan seçip açmalısınız. Daha sonra karşınıza ileti ve dosya sekmesi çıkacaktır. Buradaki dosya sekmesinde ‘ İletiyi Yeniden Gönder ve Geri Çek ‘seçeneğini seçtiğinizde bir sekme daha açılır bu sekmede de ‘ Bu İletiyi Geri Çek’ seçeneğini tıklamanız gerekir.

Maili gönderdiğiniz kişi henüz maili okumamış ise bu özellik gönderdiğiniz kişinin gelen kutusundan bu mailin kopyalarını silmenize veya yenisi ile değiştirmenize olanak sağlar.

Burada yapmanız gereken 2 seçenekten birini seçmektir.

  • ‘Bu iletinin okunmamış kopyalarını sil ‘ seçeneğini seçtiğinizde maili gönderdiğiniz kişinin gelen kutusundan mail silinecektir.
  • ‘Okunmamış kopyaları sil yerine yeni iletiler koy ‘ seçeneğini seçtiğinizde gönderdiğiniz mail açılacak ve sizden mail düzeltme yapmanız istenecektir. Daha sonra mailde düzeltmek ya da değiştirmek istediğiniz yerleri düzeltip Gönder ‘i tıkladığınızda gönderdiğiniz kişinin mail kutusundan eski mailiniz silinecek ve yerine düzeltmiş olduğunuz mail gelecektir.

Gmail Mail Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Ayarlar- Göndermeyi geri al kısmından ‘Göndermeyi Geri Almayı Etkinleştir‘ seçeneğini aktif hale getirmeniz ve sayfanın alt kısmından değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor.

Daha sonra mail gönderdiğinizde size gönderdiğiniz maili geri almak için 30 saniye süre tanınıyor. Mail gönderildikten sonra ‘İletiniz gönderildi ‘ iletisini göreceksiniz yine aynı kısımda ‘Geri al ‘ seçeneği aktif hale geliyor ve tıkladığınızda mailiniz geri alınmış oluyor.