Laptoplarda Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Laptoplar uzun süre kullanılmalarından dolayı en sık arızayı batarya ile alakalı konularda verirler. Bataryadan istenen verim alınamaması halinde değiştirilmesi zorunluluk olur. Laptoplarda batarya değişimi nasıl yapılır? sorusunun cevabı aslında oldukça pratiktir. Marka ve modele göre değişkenlik göstermekle birlikte değişim mantığı temelde aynıdır. Batarya değişimini ötelemek çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kullanıcının beklediği verimden daha azını elde etmesi de kaçınılmaz olandır. Kullanıcının dikkatli davranması pilin ömrünü uzatsa da ömrünü doldurduktan sonra değişimi en iyi yol olacaktır. Aksi takdirde farklı arızaları beraberinde getirir.

Ne Zaman Batarya Değiştirilmelidir?

Laptoplar taşınabilir ve hafif olmalarından dolayı çok fazla kullanım rahatlığı sağlar. Batarya ömrü de doğal olarak kısalır. Bataryanın ömrünün azaldığı veya bittiğini anlatan işaretler ise şunlardır:

  • Batarya dolu olmasına rağmen şarjdan çekince kapanır,
  • Şarjda kalmasına rağmen dolmaz,
  • Şarj dolarken belli bir yüzdenin üzerine çıkmaz,
  • Şarjın dolması sırasında hatalar olabilir,
  • İstenen performans ve dayanma süresi elde edilemez.

Bu belirtiler artık laptop bataryanızın süresinin dolduğuna işaret eder. Orijinal ve bataryasına uygun bir şekilde değişimi yapılmalıdır.

Değişimi Nasıl Yapılır?

Laptop bataryasını değiştirmek için bataryayı modele uygun şekilde temin etmelisiniz. Ardından laptopu ters çevirdiğinizde arka kısmında pil kilidi olduğunu fark edersiniz. Bataryanızı çıkarmanız durumunda bile şarj aletine takılı şekilde kullanım şansınız da vardır. Ama elektrik kesintilerinde ve ani güç dalgalanmalarında zarar görebilir.

Pil kilidini açtıktan sonra pil kolaylıkla çıkacaktır. Pili olduğu boşluktan çıkarmalı ve yerine yenisini koyduktan sonra yeniden pil kilidini kapatmalısınız. Kilidin kapandığından emin olmadan hareket etmeyiniz.

Batarya Değişiminin Püf Noktası

Yeni batarya değişimi yapılan elektroniklerin tamamında sadece kısa bir süre deneme yapılmasına olanak tanıyacak kadar güç bulunur. Bunun için şarj aldığını gördükten sonra kapatmalısınız. Uzun bir süre ve mümkünse 12 saatten fazla olacak şekilde batarya değişimi sonrasında kapalı kalmasını sağlamalısınız. Kapalı ve şarj alacak şekilde doldurduktan sonra kullanıma hazır olacaktır. Bu durum bataryanın ömrünün de uzamasına neden olacak en önemli noktalardan bir tanesidir.