iOS 14 Widget Özelliği Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

İOS kullanıcıları güncelleme ile birlikte gelecek olan özellikleri merak etmesine karşılık en çok widget özelliğine karşı ilgi geliştiriyor. Ana ekranın daha eğlenceli ve içerikli görünmesine neden olan bu özellik güncelleme sayesinde kullanıcıların telefonunda var olmaya başlıyor. İOS 14 ile birlikte yeni Widget tecrübesi edinecek olan kullanıcılar İOS 14 widget özelliği nasıl kullanılır? sorusunun cevabını da bilmek zorunda kalıyor. Daha işlevsel ve fonksiyonel olması beklenen widgetlar için kullanıcılar istedikleri boyutları seçerek ana ekrana farklı şekil ve boyutlarda kullanma imkanı elde ediyor.

Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Eğlenceli ve yeni özelliğin kullanılır hale getirilmesi için birkaç manuel ayarlamanın yapılması gerekiyor. Kolay bir şekilde ana ekranda kullanımı için onay veriyorsunuz. Bunun için ilk olarak ana ekranda düzenleme ile alakalı menü gelinceye kadar elinizi basılı tutmalısınız. İkonların üzerine basılı tutmayı unutmamalısınız. Ardından ekrana sol üst köşede artı olarak beliren düzenleme seçenekleri gelecektir. İstediğiniz widget seçimi için bu artı yazan yere dokunmanız ve ilerlemeniz yeterli olur.

Hangi Widgetlar Var?

Artı kısmına dokunan kullanıcı yenilenen sürümle birlikte telefonuna aktarılan yeni duvar özelliklerine ulaşır. Ana ekranda görmek ve kullanılmasına izin vermek için sürüklemeniz yeterli olur. Ön izleme alma şansı da bulunur. Sürükledikten sonra ayarlama da yapabilirsiniz. Tasarımı konusunda değişimleri de gerçekleştirme imkanınız olur.

Apple tarafından yorumlanan IOS widget tasarımları bu sayede kolaylıkla istediğiniz şekli alacaktır. Kullanıcı en altta bulunan bitti butonuna bastıktan sonra yaptığı düzenlemeye uygun şekilde işlemi kullanım için hazırlamış olur. Ana ekrana ulaştığınızda yeni widget kullanımının gerçek şekline ulaşırsınız.

İOS 14 ve Widget Özelliği

Yeniden yorumlanan ve oldukça renkli içeriklerin tasarıma eklenmesi ile farkını ortaya koyan İOS 14 güncelleme sonrasında kullanıma hazır hale geliyor. Güncellemeyi aktif halde kullandığınız sürümün güncellemesini isteyerek kolaylıkla telefonunuza taşıyabilirsiniz. İşlem ortalama bir saat kadar sürecektir. Ardından widget kullanımı da güncelleme sonunda diğer özellikler ile birlikte gelir. Siz de kendinize göre yorumlayarak telefonunuzu daha iyi duruma getirebilirsiniz.