Microsoft’un Xbox One Satışları

Paylaş!

Microsoft’un Xbox One Satışları. Microsoft gibi şeffaf ve raporlarını kamuoyuna açıklayan bir şirketin açıklamadığı ender satış raporlarından bir tanesi olan Xbox One satışlarının net hali sonunda ortaya çıktı. Satış raporlarını görenler ise neden raporların saklandığı konusunda oldukça fazla yorum yaptı.

Microsoft’un Hatası

İlk olarak Microsoft piyasalara girdiği dönemde bazı strateji hataları yaptığı yönünde ciddi eleştiriler almıştı. Bunlar insanların ellerinde ciddi raporlar olmadığı için birer eleştiri olmaktan öteye gidememişti. Uzun zaman olmasına karşılık işlerin iyi gitmediği konusunda hala yorumların yapılıyor olmasına açıklanan raporlar son noktayı koydu.

ResetEra’nın analist uzmanlarından bir tanesi olan Daniel Ahmad yaptığı açıklamalar ile bir anda takipçilerin odak noktası haline geldi. Xbox One satış rakamlarını tüm dünya kamuoyu ile paylaştı. Bu raporlara bakıldığında işlerin iyi gitmediği açık şekilde görülebiliyor. Xbox One, 6 sene geçmesine rağmen 41 milyon satış rakamı elde etti. Bu resmi rakamlar gelmeden önce yapılan yorumlar kapsamında her Xbox başına ortalama 2 PS4 satışı yapıldığı düşünülüyordu. Son duruma göre ise Sony’nin beklenenden daha fazla satış başarısı elde ettiğini ortaya koyuyor.

Xbox One X Console Controller Gray Shadow

Geçen aylarda açıklanan resmi rakamlara ışığında PS4 satışı ortalama 91 milyon civarında gerçekleşirken rakibi hakkında net bilgi olmamasından dolayı insanlar kesin yorumlar yapamamıştı. Açıklanan rakamlar ışığında aslında Sony’nin en yakın rakibi olan Microsotf’u ezerek üstünlüğü hala koruduğu sonucuna varıldı.

Uzun zaman boyunca Microsoft tarafından açıklanmayan bu rapor strateji hatası olarak düşünülen satışların eleştirilerdeki noktalarda haklı olduğunu ortaya çıkardı. Eleştirmenler rakamların bu kadar düşük olacağını beklemediklerini de açıklamalarına ekledi. Sosyal medya kullanıcıları da konu hakkında benzer yorumlarda bulundu.

PS4 ve diğer sürümlerinin piyasaya hakim olduğu gerçeği herkes tarafından bilinmesine rağmen rakamlar ile ortaya koyulduğunda ciddi şekilde bir ezici üstünlük olduğu sonucuna varılıyor. Bundan dolayı Microsoft kanadından üstünlüğün net şekilde ortaya çıkmaması adına açıklanmamış olması ihtimali de bir başka eleştiri noktası olarak ortaya çıkıyor. Bundan sonra yapılacak olan açıklamalar için ise kullanıcılar her iki rakibi de sıkı takibe aldı.