Mühendislerimiz Araçlar İçin Daha Kolay Takip Projesi Girişimi

Paylaş!

Mühendislerimiz Araçlar İçin Daha Kolay Takip Projesi Girişimi. Dünya üzerinde büyük şirketlerin uzun zamandan beri ortaya koymak için uğraş verdikleri ve araçların birbirlerini daha kolay bir şekilde takip etmesini amaç edinen bir sistem ortaya koydu. Bu sistemin adı da platooning sistemi olarak adlandırıldı. Bu sistem dünya üzerinde ilk defa Türk mühendisler tarafından bulunan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Platooning adlı sistem özellikle de büyük araçların yani, tır ya da kamyon gibi araçların birbirlerini yolda takip etmesi için meydana getirildi. Aslında genel anlamda adeta bir konvoy şekliyle ilerleyen bir araç filosu şeklinde düşünülebilir. Son derece yüksek teknoloji kullanılarak ortaya çıkarılan bu proje için mühendislerimizi tebrik etmek gerekir. Gerçek kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında AVL Türkiye’nin ortaya koyduğu bu sistem, ilk olarak gerçek olmayan araçlarda denendi ve ortaya mükemmel sonuçlar çıktı. Ancak sistemin hemen kullanılıp kullanılmayacağı da akıla gelen konular arasında. Yine bu konuda alınan bilgilere göre sistemin 2019 senesinin son aylarına doğru ilk olarak tırlarda kullanılabileceği yönündedir. Mühendislerimizin ürettiği bu sistemle birlikte araçların sahip oldukları teknik sistemleri işe koşarak trafikteyken sanki bir konvoy şeklinde yolculuk yapılıyormuşçasına ilerlenecek.

Bu Proje Sayesinde Yakıt Tasarrufu Da Sağlanacak

Yoldayken ilk sırada hareket eden aracın temel hızı ve yönü belirlediği bu sistemde, arkadan gelen araçlar ön sıralarda ilerleyen araçların hava kanallarında giderek büyük oranda yakıt tasarrufu sağlayacak ve böylece de karbon salınımı azalmış olacak. AVL Araştırma ve Mühendislik Müdürü Dr. Serkan İmpram verdiği bilgiler ise şu şekildedir; Platooning sistemi lojistik hizmetinde üretkenliği yükseltecek olan ve yenilikçi bir teknoloji olarak üretilen bu sistem çok önemli bir başarıdır. Sözlerine devam eden İmpram, Aynı güzergâhta ilerleyen tur ya da kamyon gibi büyük araçların aralarında kablosuz bir biçimde bağ oluşturularak, bir konvoy meydana getirip, birlikte ilerlemelerini gerçekleştiriyor. Bu sistemin sağladığı pek çok olumlu durum var. Hem araçların yakıt anlamında ciddi oralarda tasarruf yapması hem de karbon salınımı azalması gibi şeklinde konuştu.