Nasa’nın Ay ve Mars İçin Tasarladığı İniş Sistemi

Paylaş!

Nasa’nın ay ve Mars için tasarladığı iniş sistemi Blue Origin görevinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Nasa Ay ve Mars konusundaki incelemeleri için yeni dönemde de çalışmalarını sürdüren oldukça önemli kuruluşlardan biridir.

Her seferinde daha gelişmiş araç ve sistemlerle daha iyi veriler elde etmeye çalışan Nasa kurumu, son olarak bir iniş sistemi üzerinde çalışmaktadır. Bunun üzerine testler yapma hazırlığında olan Nasa yeni görevde de başarılı olma süreci üzerine yoğunlaşmıştır.

Hassas İniş Sistemi SPLİCE

Uzay çalışmaları konusunda Nasa daima her dönem en yeni ve iyi teknolojik olanaklardan yararlanarak çalışmalar gerçekleştirme isteği içerisindedir. SPLİCE adını verdiği sistem bu konuda faydalanılacak teknolojik sistemlerden biridir.

SPLİCE sistemi hassas ve güvenli olan inişler için geliştirilmiş yeni oldukça özel sistemlerden biridir. Bu sisteme SPLİCE ismi Nasa tarafından verilmiştir. Blue Origin görevinde bu sistemden faydalanılması beklenmektedir. New Shepard roketlerini test etmeye hazırlanan Nasa, yeniden kullanılabilme özelliği olan roketler üzerine dikkatini yoğunlaştırmış bulunmaktadır.

Nasa’nın Ay ve Mars İçin Tasarladığı İniş Sistemi
Nasa’nın Ay ve Mars İçin Tasarladığı İniş Sistemi

SPLİCE Sisteminin Özellikleri

SPLİCE iniş sistemi genel olarak bünyesinde oldukça özel bir çalışma yapısı barındırıyor. Blue Origin görevinde kullanılacak bu sistemden iyi özellikleri sayesinde en iyi verimin alınabilmesi planlanıyor. Ancak bunun için öncelikle yapılacak testlerden gerekli şekilde bir verim ve performansın alınması hedefleniyor.

  • Sensörlerden veri alımını yapması,
  • Gelişmiş algoritma sistemi aracılığıyla bunu işlemesi,
  • Bu işlemlerde bir lazer kullanması,
  • Güvenli ve hassas inişi için uygun parametreleri ayarlaması,

Genel olarak özel geliştirilen ve tasarımı yapılan SPLİCE sistemi bu türden özelliklere sahip olarak ilgili kullanım amacı doğrultusunda işlevsel olmaktadır. Gelişmiş bir bilgisayar ve optik özellikte bir kameradan da destek alarak çalışan SPLİCE, herhangi bir tehlike durumu mevcutsa bunu anında fark ederek ortaya çıkarabiliyor.

İniş Teknolojisi Testleri

Jeff Bezos’un kurucu olduğu New Shepard şirketi Nasa ile ortak bir çalışma içerisine girerek ilgili görev kapsamında iniş teknolojisini test etmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmayla birlikte ilgili sistem kapsamında dört görevden üçü dünyada test edilmiş olacaktır. İniş ve alçalma gibi özellikler nasıl çalışıyor bu hususta bunlar gözlemlenecektir.