Oyun Görünümünde Zararlı Yazılımlar

Paylaş!

Oyun görünümünde zararlı yazılımlar. Güvenlik yazılımları ile bilinen bir marka olan ESET bünyesinde çalışan güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, araba yarışı olarak Google Play Store içerisinde yer alan 13 uygulamanın aslında oldukça zararlı yazılımlar içerdiğini belirtti. Google’ın uygulama geliştiricilerini sıkı bir denetime tabi tutması ile beraber başlayan ve Play Store mağazasının düzenlenmesi ile devam eden olaylar zinciri buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu ortaya çıkardı.

Toplamda 580 binden fazla bir indirme miktarına sahip olan 13 yazılımın Google Play Store’dan hemen kaldırılması üzerine oyuncuların bu duruma neyin sebep olduğu konusunda pek çok araştırma yaptığı görüldü. Google firmasının denetim mekanizmasını devreye sokmasının ardından başlayan ve Play Store mağazasında yer alan oyun görünümündeki yazılımların aslında zararlı pek çok materyali barındırması üzerine bu oyunlar mağazadan kaldırıldı. Listedeki yer alan uygulamaların geliştiricisinin ise İstanbul kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Bu uygulamalar kapsamında pek çok erişim izni verildiği görüldü.

Zararlı Yazılımlar Google Play Store’dan Kaldırıldı

ESET firması tarafından denetimi yapılan ve ortaya çıkarılan 13 oyun görünümlü yazılım uygulamalarında tam ağ erişimi ile beraber başlangıçta çalıştırma gibi isteklerin yer aldığı görüldü. Bu 13 uygulamanın tanımının marketten kaldırılması üzerine Google Play Protect tarafından onaylaması yapılmış olan yazılımların artık markette yer almasına karar verildi.

Protect’in işini layıkıyla yapmadığı konusunda pek çok mağaza kullanıcısından yorum gelmesi ile beraber Android kullanıcılarının bu oyunları indirmesi ve istenen her şeye onay vermeye zorlanmaları ile zararlı yazılımların cihazlarına yerleştirilmiş olduğu ortaya çıktı. Bu yazılımların cihazların kullanım ömürlerini etkileyen pek çok etmene neden olmakla beraber ESET firmasının yaptığı araştırmalar sonucunda bu 13 uygulamanın da İstanbul çıkışlı bir geliştiriciye ait olduğu öğrenildi.

Google Play Store içerisinde yer alan her bir uygulamanın Google Play Protect kapsamında denetime daha sık bir şekilde tabi tutulmaları gerektiği konusunda uygulama kullanıcılarından yorumlar gecikmedi. Kötü yazılımlı uygulamaların marketten kısa bir süre sonra kaldırılması konusunda yetkili mercilerden yapılan açıklama uygulaması yüklü olmayan kullanıcıları rahatlattı.