Özel Numara Nasıl Öğrenilir

Paylaş!

Özel numara, arayan kimliğinin, aranan kişiden gizlendiği arama çeşididir. Arama yapan kişinin yapmış olduğu tercihlerden dolayı numarası, aranan kişiye gözükmez ve aranan kişi, arayan kişiyi kolay kolay öğrenemez. Eğer ki arayan kişi sürekli arıyor, tehdit ediyor ya da artık rahatsız ediyor ise hattınızı özel numaralardan gelen aramalara kapatabilir ve arayanı öğrenmek için dava açabilirsiniz. Özel numara nasıl öğrenilir? sorusunun cevabı, sadece bir tanedir. O da dava açmak ve arayanın kişinin kim olduğunu talep etmek.

Özel Numara Engelleme

Özel numaradan arayan kişi artık sizi rahatsız ediyor ise veya tehdit ediyor ise o kişiyi engelleyebilirsiniz. Engellemek için telefonunuzun ayarlarından özel numaralardan gelen aramaları engelleyebilir veya hat sağlayıcınızın uygulamasına giderek ayarlar bölümünden, hattınızı özel numaralardan gelen aramalara kapatabilirsiniz. Uygulama kullanmadan da, sadece kısa mesaj ile yapabileceğiniz bu işlemi, hat sağlayıcınızın belirlemiş olduğu numaraya kısa mesaj atarak da halledebilirsiniz.

Hattı Özel Numaraya Kapatmak

Hattınızı özel numaralardan gelen aramalara kapamak için telefonunuzun ayarlarını kullanabilir veya hat sağlayıcınızın mobil uygulamasına giderek kapayabilirsiniz. Mobil uygulamanın hat tercihleri bölümünde yer alan, arama seçeneklerinden, özel numaraları kapayabilirsiniz. Hat sağlayıcınızın belirlemiş olduğu numaraya kısa mesaj atarak da, hattınızı özel numaralardan gelen aramalara kapayabilirsiniz.

Özel Numara’dan Arama

Özelden numaralardan çağrı almanın dışında siz de özel numaradan bir başkasını arayabilirsiniz. Bunun için aramak istediğiniz numaranın başına “#31#” yazarak ve başına “0” koymayarak, aramayı başlatabilir ve numaranızı gizleyebilirsiniz. Aramayı karşı taraf kabul ettiğinde telefon numaranız gözükmeyecektir. Telefon ayarlarınızdan veya hat sağlayıcınızın mobil uygulaması aracılığı ile de numaranızı gizleyebilir ve yaptığınız her aramada numaranızı karşı taraftan gizleyebilirsiniz. Fakat karşı tarafın hattı özel numaralardan gelen çağrılara kapalı ise, aramanız karşı tarafa düşmeyecektir.