Telefonunuza Su Kaçtıysa Yapmanız Gerekenler

Paylaş!

Cep telefonu kullanımı insanlar arasında son derece yaygın olan bir durumdur. Dünya üzerinde her yaş grubunun rahatlıkla kullandığı ve iletişim açısından önemli bir kolaylık sağlayan telefonlar son derece hassas cihazlardır. Düşme ya da suya maruz kalma gibi durumlardan sakınılması gerektiği için kullanımı önemli bir titizlik gerektiriyor. Telefonunuza su kaçtıysa yapmanız gerekenler konusunda dikkatli davrandığınızda cihazınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Suya Maruz Kalan Telefonlar

En yeni olarak piyasaya sürülen birçok telefon suya dayanıklı olacak şekilde üretiliyor olsa da biraz daha geriden gelen modellerde suya dayanıklılık çok yüksek boyutlarda olmuyor. Telefonun suya maruz kalması için havuza ya da denize düşmesi gerekmiyor. Bazen sehpanın üzerine dökülen çok az bir sıvı dahi telefonun iç kısmına ciddi hasarlar verebiliyor. Böyle bir durumda karşılaşacağınız hasarı da telefon şirketleri üstlenmiyor.

Su Alan Telefona Ne Yapılmalı?

Telefonunuz herhangi bir neden ile sıvı aldığında mutlaka telefonun kapatılması gerekiyor. Kapanan telefonun arka kapak kısmı açılarak bataryası ve telefon kartının çıkarılarak kuru bir havlu yardımı ile iyice kurutulmasına özen gösterilmelidir. Bu aşamada telefonun ayrılabilecek tüm parçalarının ayılması gerekiyor. Telefonun iç mekanizmasının içerisine giren su damlacıklarını temizlemek için ince pamuk ya da kulak çöpü kullanılabilir. Bu şekilde telefonun içerisinde kalan su paslanmaya neden olmayacaktır. Sudan kaynaklanan nemin iyice giderilmesi için vakumlu poşetlerden de yararlanılabilir. Belli bir süre telefonu kullanmadan kurumaya ve kendine gelmeye bırakılması gerekiyor.

Telefonların Su Aldığında Yapılmaması Gerekenler?

Telefonlar su aldığında saç kurutma makinesi ile suyu kurutmaya çalışmak telefona beklenildiğinden daha büyük bir zarar verebiliyor. Bu yöntem suyun kurumasını engellemediği gibi telefonun iç kısımlarına daha da fazla yayılıyor. İnsanların yapmaması gereken bir diğer durum ise elektrikli süpürge ile çekmek olacak ki bu da telefonun yapısına zarar verdiği için kesinlikle yapılmaması gerekenler arasında yer alıyor.