Power Point’e Altyazı Geliyor

Paylaş!

Power Point’e Altyazı Geliyor. Microsoft firması engelleri kaldırmak ve dünyanın en çok sunum yapılan programı olan Power Point içerisinde mesajın her kesimden kitleye daha rahat bir şekilde ulaşmasına yardımcı olabilmek açısından uygulama kapsamında alt yazı seçeneğinin geleceğini açıklamıştı. Bunun için de uygulama kapsamında yapay zeka kullanılacağı konusunda çeşitli açıklamalarda bulunan firma, gerçek zamanlı sunumların gerçekleşebilmesi adına yapay zeka örneklerinin kullanıldığı şeklinde.

Dünyanın her yerinde denk gelinebilecek olan bir sunum seçeneği olarak Power Point içerisinde yer alacak olan alt yazı seçeneği sunumu yapan kişinin her kesimden, her dilden insana ulaşabilmesi, engellerin ortadan kalkabilmesi adına oldukça faydalı bir eklenti olacak. Microsoft firmasının özellikle uluslararası sunumlarda işe yaraması adına ortaya koymuş olduğu alt yazı fikrine yeni bir fikir daha eklendi. Alt yazı eklentisini kullanırken yapay zekadan destek alacak olan firma, bu konuda anlık olarak çeviri yapabilecek olan bir yapay zeka geliştirme sürecine girdi.

Power Point 60’tan Fazla Dili Destekleyecek

Power Point sunum uygulaması kapsamında kullanılacak olan alt yazı seçeneği için 60’tan fazla dil seçeneğinde testler yapıldığı gelen bilgiler arasında. Sunum yapan kişilere alt yazı seçeneğinin boyutu, görünümü, yerleşim yeri gibi özellikleri yapabilme imkanı da sağlayacak olan üretici firma Microsoft, gerçek zamanlı alt yazı sisteminin kurulması için yapay zekadan destek alacak.

2018 yılının başlarında şirketin geliştirici odaklı olarak gerçekleştirdiği konferans içerisinde farklı dilleri konuşmakta olan engelli meslektaşları ile beraber bir araya gelen firma, bu konferans görüşmesine sunum ile beraber nasıl katılınabileceğini göstererek bir örnek sergilemişti. Bunun üzerine aktif bir şekilde çalışmalarına başlayan firmanın Power Point içerisinde bulunacak olan alt yazı eklentisine ek olarak yeni özellikleri de devreye soktuğu açıklamaları geldi.

Sunumun alt yazı şeklinin görünümüne ilişkin özelleştirme işlemini yapacak olan kullanıcının aynı zamanda yapay zeka seçeneğinden yararlanarak eş zamanlı dil dönüşümü yapabilmesi de sağlanacak. 60’tan fazla dil seçeneğini destekleyecek olan bu yapay zeka Power Point içerisinde oldukça verimli bir sunumun ortaya çıkmasına yardımcı olacak.