Sahte Telefon Nasıl Anlaşılır?

Paylaş!

Hayalinizdeki donanımlara sahip bir telefon modeli edinmeye karar verdiğinizde çeşitli yerlerden fiyat araştırması ve ürün analizi yapmaya başlarsınız. Bu aşamadan farklı sitelerden ve işletmelerden aynı özellikteki ürünlerin neredeyse piyasa yarısı fiyatlar ile satıldığını bile fark etmeniz mümkündür. Değerlendirme yaparken unutmamanız gereken şey her üründe olduğu gibi telefonda da sahtecilik yapılabileceğidir. Yurt dışından getirildiğini ya da zor durumda olduğu için yarı fiyatına sattığını iddia edenleri derin mercekler ile incelemek faydalı olacaktır. Peki, Sahte Telefon Nasıl Anlaşılır?

Sahte Telefonları Ayırt Etme Yolu

Elinize aldığınızda Çin ya da uzakdoğu malı olan sahte bir telefonu görünüşünden ayırt etmeniz neredeyse mümkün olmayacaktır. İlk olarak yapmanız gereken şey telefonun IMEI numarasını kontrol etmektir. Her firma telefon üretimi yaparken cihaza bir IMEI numarası vermek zorundadır. Bu kısaca cihazın kimliği olarak adlandırılabilir. Cep telefonunuzdan *#06# yazarak kolaylıkla IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Cep telefonunun ekranında çıkan numara ile telefon bataryasının yuvasında buluna numaranın birbiriyle eşleşmesi gerekir. Eğer eşleşme sağlanmıyorsa elinizdeki telefonun sahte olduğu anlamına gelir. Bazı telefon satıcıları bu özelliği bildiklerinden telefonlara sahte IMEI numaraları vererek tüketiciye yurt dışından geldiği yönünde izlenim oluşturmaya çalışmaktadırlar. Anlatılan eşleşme sağlanmadıkça telefonun orijinal olduğu teyit edilemez.

Görünüşü İle Telefonun Sahte Olduğu Anlaşılır mı?

Telefona IMEI kodu sorgulaması yapamadığınız durumlarda satın almayı düşündüğünüz ürünün kutusu ve görünüşünü inceleyerek bazı ipucu yakalamaya çalışabilirsiniz. Kutunun üzerindeki yazıların tutarlı ve düzenli şekilde yazılıp yazılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ürünün yanındaki tamamlayıcıların orijinalliği de ürün adının yazıldığı karakterlerden anlaşılabilir. Kullanım kılavuzu ve ek olarak tasarımındaki detaylara da dikkat etmelisiniz. Birebir kopyalama işlemi yapılamayacağı için detaylara önem verilmemiş ve bir şeyler mutlaka atlanmış olacaktır.