Samsung Yeni Uzaktan Kumanda

Paylaş!

Samsung yeni uzaktan kumanda. Güney Koreli olan teknoloji devi Samsung, teknolojik yeniliklerde sınır tanımıyor. Şimdi de insan beynini uzaktan kumandaya çevirerek televizyonları kontrol eden uzaktan kumandaların tarih olması için çalışıyor. Samsung fiziksel engeli olan insanlar için bu teknolojiyi geliştirdiğini ifade ediyor.

Oluşturulan makina-beyin arayüzü ile herhangi bir cihazı veya yazılımı düşüncelerle doğrudan kontrol etmeyi mümkün kılmayı hedefleyen çalışma göstermiştir ki insan beyni çok yakın zamanda bilgisayar yazılımlarına dahil olacaktır. Hatta ilerleyen yıllarda nesnelere ait bir internet dünyası oluşturulacak ve bu nesnelerden birisi de insan olacaktır.

İnsanlığın bu duruma hazır olup olmadığı kafalarda soru işareti iken Samsung bu yolda çalışmalarını ilerletmiş görünüyor. Firma tarafından yapılan açıklamalara göre fiziksel engeli olan insanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla düşünülen bu çalışma için yeni bir yazılım teknolojisi oluşturuldu. Beyin dalgalarını algılayabilen bu yazılım sayesinde televizyon ve benzeri cihazlar düşünce gücü ile kontrol edilebilecektir.

Beyinden Gelen Sinyallerle Kanal Değiştirilebilecek

Project Pontis adı verilen çalışmada insanlara, televizyonun sesini açıp-kısma, kanalları değiştirme gibi temel kontrol işlevlerini düşünce güçleriyle yapabilme olanağı sunacak. Beyin sinyallerini kullanarak bu işlevi yapabilecek olan insanoğlu teknolojide bir adım daha öne gidecektir. Buna benzer sistemler uzun süreden beri farklı araştırma kuruluşları tarafından da üretiliyordu fakat Samsung’un amacı farklı. O firmalar ortaya bir tüketici elektroniği ürünü sunarken Samsung bu konuda araştırmalar yapıp teknolojisini geliştirmekte ve teknolojisini ürüne çevirerek para kazanmaktadır.

64 Farklı Sensörü Olan Başlık Kullanılıyor

3 ay önce İsviçre’de bulunan EPFL’de ki özel bir merkezde başlatılan çalışmalar, San Francisco’da geçtiğimiz perşembe yapılan sunumla başarılı sonuçlar elde edildiğini gösterdi. Harekete geçen Samsung, bu ürünün ikinci prototipini sergiledi. Samsung adına görev yapan özel merkez EPFL’nin, kıdemli araştırmacılarından biri olan Ricardo Chavarriaga, hareket edemeyen, fiziksel engeli olan veya hareketleri kısıtlanmış insanların erişebilirlik sorunlarını çözmek istediklerine dair açıklama yaptı. Yetkili yaptığı açıklamada bu teknolojinin makinalar ile insanlar arasında bir arayüz olarak oluşturulduğunu yeniledi.

Kullanıcının başına 64 farklı sensöre sahip bir başlık takılarak oluşturulan cihaz aynı zamanda kişinin göz hareketlerine odaklanarak veri toplayıp kullanıcının tercihlerini tespit edebiliyor.

Yapılan açıklamalara takılan başlık aynı zamanda televizyona bağlı olacak olan bir bilgisayarla iletişim kuracaktır. Yazılımlar ise kullanıcıların tercihlerine ve alışkanlıklarına göre zamanla düzene girip hızlanacaktır.

Samsung Fiziksel Engelli İnsanlara Yönelik Olan Bu Çalışmasında Yalnız Değil

Henüz beyinle doğrudan kontrol edilebilecek günlük uygulamaların bulunmadığı fakat ilerleyen günlerde bunun da mümkün olacağına dair açıklamalar yapıldı. Yapay Zeka yazılımlarının da kullanılması sayesinde evde bulunan elektronik eşyaların kontrol edilmesi için düşünmek yetecek. Bu konuda yalnız hareket etmeyen Samsung’la birlikte Elon Musk’ın şirketi Neuralink de gerekli çalışmalarını sürdürüyor.

Asıl hedef fiziksel engeli olan ya da kısıtlı hareket eden insanların hayatlarını kolaylaştırmak olsa da çalışmaların başarıyla sonuçlanması oldukça heyecan vericidir. Ün yapmış bir teknoloji devinin sadece fiziksel engelli insanlara yönelik bir teknoloji geliştirip bunu piyasaya sürmesi beklenebilir bir durum değildir. Hele ki bu ürün için yapılan araştırmalara milyonlarca dolar harcanıyorsa iş biraz daha zorlaşır. Çünkü birçok şirket ürününü piyasaya sürdükten sonra, üretim sürecinde harcadıklarını geri kazanarak gelir elde etmeyi hedefler.