Savaş Uçakları, Güvenli Sürüşe İlham Oldu

Paylaş!

Toyota, geçen sene başlattığı arabalar için güvenli sürüşü daha etkili hale getirme çalışmalarına devam ediyor. Toyota, zaten güvenli sürüşe sahip olan arabaları daha da güvenli hale getirmeyi hedefliyor. Toyota Araştırma Enstitüsü’nün yürüttüğü proje, beklenenden de daha fazla gelişti. Hatta o kadar gelişti ki bu güvenlik çalışmalarını diğer araç üreticileriyle de paylaşılması öngörülüyor.

Toyota, güvenli sürüşü daha da arttırmak için savaş uçaklarından ilham aldı. Savaş uçaklarını sabit tutan sistemi çalışmalarına dahil etti. Bunun yanında savaş uçaklarında olan ve güvenlik önlemi sağlayan uçuş kontrol sistemini de, kendi çalışmalarında kullandı. Bu sistemleri baz alarak otomobilleri için güvenlik önlemlerini daha da geliştirdi.

Asistan Guardian

Toyota Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışma ile “Guardian” ismi verilen bir sürücü asistanı geliştirildi. Bu asistanın, sürücünün ve aracın yeteneklerini bir araya getiren Enstitü, tam bir koordinasyon sağlayarak üst düzey güvenlik sağlıyor.

Pratt yaptığı açıklamada geliştirdikleri teknolojiyi de kısaca özetledi. Geliştirdikleri asistan Guardian aslında ortaya çıkan sorunları izleyen bir sistemdir. Sürücünün aracı kullandığı sırada bir sorun oluşmasıyla Guardian devreye giriyor. Guardian sadece bir sorun tespit ederse devreye giriyor. Böylece kazaları büyük oranda önlemesi düşünülen bu asistanlı sistemin kullanımı ilerleyen yıllarda daha net görülecek.

Sistem Diğer Üreticilerle Paylaşılacak

Toyota Araştırma Enstitüsü CEO’su olan Gill Pratt, teknoloji fuarı CES 2019’da yapışan bu araştırmaları açıkladı. Yapılan bu çalışmaları diğer otomobil üretici firmalarla da paylaşmak istediklerini söyleyen Pratt, konuşmasında herkes için bu asistanı geliştirdiklerini fakat henüz nasıl paylaşım yapacaklarına karar veremediklerini açıkladı.

Yapılan çalışmalarla elde edilen sistemleri henüz Toyota araçlarında bile bulunmuyor. Bu yüzden diğer otomobillerde bulunmaları da biraz zaman alacak. Çalışmaların tamamlanmasından sonra ilk olarak Toyota otomobillerinde görülecek olan koruyucu önlemler, diğer araç üreticileriyle iki şekilde paylaşılabilir. Bunlardan biri koruyucu içeren bu sistemin sadece yazılımının paylaşılması. Diğer seçenek ise hem donanım hem yazılım olarak paylaşmaktır.

Çalışmalar Devam Ediyor

Toyota’nın, hem yaşlı hem de engelliler için ihtiyaç duyulan robot taksileri geliştirmek istediği biliniyor. Bu doğrultuda hareket eden Toyota, otonom otomobiller geliştirmeyi planlıyor. Pratt’ın CES 2019’da verdiği röportajda bu otonom araç çalışmalarının devam ettiğini, araçların yola çıkmadan önce birçok şeyin yapılması gerektiğini ve çalışmalarının bu doğrultuda ilerlediğini söyledi.