JBL Link Drive Tanıtıldı

Paylaş!

JBL firmasının akıllı araçlar için daha önceden ürettiği ve kullanıcıların beğenisine sunduğu cihaz, artık akıllı olmayan standart otomobiller için de kullanılabilecek. Google Asistan uygulaması, hoparlörlerden akıllı telefonlara ve en sonunda otomobillere kadar uzanmış durumda. Tüketici Elektroniği Fuarı’nın 2019 yılındaki etkinliği kapsamında JBL firması, JBL Link Drive’ın tanıtımını yaptı.

Oldukça ufak ancak boyutuna göre bir hayli akıllı olan bu cihaz, Google Asistan özelliğini destekleyerek araçlara entegre edilecek. Bu küçük cihazın, aracın 12 V girişi olarak bilinen çakmaklığa takılması oldukça kullanışlı olduğunu da gösteriyor. Türkiye’de araç sahiplerinin çakmaklık kısmına FM Transmitter taktığı düşünülürse, oldukça tanıdık gelen bu terim JBL Link Drive modelinin de rahatlıkla kullanılabileceğine işaret ediyor. Çakmaklığa takıldıktan sonra akıllı cihazda yer alan Google Asistan uygulaması ile eşleşen JBL Link Drive, kullanıcısına yol tarifi gibi pek çok konuda yardım edecek.

“Hey Google”

Araçların 12 V girişine takıldıktan sonra kullanıma başlanacak olan cihaza “Hey Google” ya da “Ok Google” talimatının verilmesi gerekiyor. Radyonun ya da çalınan harici müzik kısmının sesini bir hayli kısarak kullanıcının talimatlarını dinlemeye başlayan bu cihaz, Google’la olan iş bittikten sonra müziğin sesini tekrar açıyor. Bu özelliğin sadece Google içerisinde değil, telefon görüşmelerinde de kullanılıyor olması, cihazın artı yönlerinden bir tanesi.

Arabanın ya da yolun gürültüsünden kaynaklı olarak ilk seslenildiği zaman kullanıcısını duyamaz şeklinde bir algı oluşuyor. Ancak bu algının kırılması için JBL Link Drive cihazı gürültü engelleyici bir donanıma sahip olarak üretilmiş. Aracın AUX sistemine de takılarak araç hoparlör kısmından ses çıkışı alınabiliyor.

2019 yılının bahar aylarında satışa çıkması beklenen bu cihazın satış fiyatı da belli oldu. Firma tarafından 60 dolarlık bir satış fiyatına karar verilmesi ile, yurt dışında çok da pahalı olmayan JBL Link Drive araçlarda kullanılabilecek. CES 2019 etkinliğinde ziyaretçilerin dikkatlerini çeken bir cihaz olarak damga vuran JBL Link Drive’ın Türkiye satış fiyatı ile ilgili her hangi bir bilgi söz konusu değil.