Siber Güvenlik Nedir?

Paylaş!

Siber güvenlik nedir? Sorusu teknolojinin artması ve genişlemesi ile çokça kez karşılaştığımız bir sorudur. Siber güvenlik, operasyon güvenliği, bilgi güvenliği ve bilgisayar sistemlerinin güvenliğine kadar birçok şeyi kapsamaktadır.

Kurumlar açısından siber güvenlik, operasyon bilgileri ve önemli bilgilerin bulunduğu verilerin korunması anlamına gelmektedir. Siber güvenlik, bireylerin, kurumların, hükümetlerin bilgi işlemlerine güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Değişen teknoloji ile kurum ve kuruluşların sistemlerini daha sağlıklı koruma içine sokmaları gerekmektedir. Sonuca dayalı çözümlere ve bu çözümleri geliştirme yolunda devamlı ilerlemeleri gerekmektedir. Kısacası basit yöntemler yerine daha sağlıklı ve zor yöntemler bulunmalıdır.

Siber Saldırı Nedir?

Günümüzde hacker ismi verilen zararlı bilgisayar kullanıcıları, devletlere, kişilere, kurum ve kuruluşlara çeşitli virüsler yollayarak, önemli bilgilerini ele geçirmektedir. Yapılan bu saldırıya siber saldırı ismi verilmektedir. Devletlerarası siber savaşlar çıkabilmektedir. Normal savaştan daha faklı olan siber savaşta, telefon dinleme, evrak ve veri kopyalama, banka hesaplarından para aktarma gibi çeşitli olaylar mevcut.

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber güvenlik, kurum, kuruluş ve kullanıcıların saklamakta olduğu önemli verilerin depo edildiği alanın korunmasıdır. Siber güvenliğin temel amacı erişebilirlik, gizlilik ve bütünlük. Siber güvenliği sağlamak amacıyla cihazlar üretilmiştir.

Üretilen bu cihazlar sisteme gelen ve gidenleri devamlı incelemektedir. Sisteme gelen tanınmayan ya da zararlı verilerin sistem içerisine girişini yapmamaktadır. Bu sayede hackerlar tarafından sisteme virüs, solucan ve diğer zararlı içerikleri almamaktadır.

Siber Saldırı Yapan Ülkeler

Teknolojide gelişme yaşayan ülkeler hiç şüphesiz siber alemde de ileri düzeydeler. Dünyada saha savaşlarından daha çok olarak siber savaş vardır. Bu savaşları başlatan ülkeler arasından en başta ABD gelmektedir. Rusya, Çin, Kore, Hollanda ve bazı Avrupa ülkeleri birbirleri arasından siber savaş içerisindedir.

Askeri ordu gibi siber ordusu yetiştirilmiş, çok daha güçlü tanklar yerine yazılımlar yapılmış ve yazılımı en güçlü olan, bir diğerinin sistemini çökertmektedir. Kurum ve kişilerin banka hesaplarında ki paralar başka ülke hesaplarına aktarılıp, ülkenin askeri gizli bilgileri kopyalanmaktadır. Bizim ülkemize ise en çok ABD, Çin ve Rusya’dan siber saldırı yapılmaktadır.