Smart EQ Fortwo Türkiye’ye Gelecek

Paylaş!

Smart EQ Fortwo, Kasım ayında Türkiye’ye gelecek. Özel şarj ünitesi ile beraber üretimi yapılmış olan ve %10 seviyesinden %80 seviyesine 40 dakikalık bir süre içerisinde geçiş yapabilen, tek şarj ile 160 kilometre menzil sunumuna sahip olan elektrikli smart EQ Fortwo modeli Kasım ayı içerisinde Türkiye’de satışa girecek. Otomotiv sektörünün elektrikli araçlara yönelmesi ile beraber hem çevr duyarlılığı hem de benzin, mazot gibi etmenlerin bağlayıcılığı olmadan motorun çalıştırılabilmesi sağlanıyor.

Türkiye’deki otomotiv sektörünün de yavaş yavaş bu alanda atılımlara başlaması ile beraber elektrikli araba kullanımında ilerleyen yıllarda ciddi bir artış yaşanması bekleniyor. Türkiye yollarında kısa bir süre içerisinde elektrikli otomobillerin arttığını gözlemleyebilmek mümkün hale gelecek. Bununla beraber Smart markasının üretimini gerçekleştirmiş olduğu elektrikli otomobil modellerinden bir tanesi olan EQ Fortwo da Kasım ayında Türkiye’de satışa çıkmaya hazırlanıyor. Elektrikli otomobiller arasında pek çok özellik ile birlikte teknik destek sağlayacak olan bu modelin alım gücünün nasıl olacağı ise merak konusu.

Smart EQ Fortwo Özellikleri

60 kW’lık bir motor ve 80 beygir güç özelliği üzerinden kullanıcısı ile buluşmaya hazırlanan bu otomobil, motor kalkış anından itibaren 160 Nm tork üretme özelliğine de sahip. Tek şarj ile beraber 160 km kadar azami menzil hesabı bulunan aracın maksimum hızı, azami sürüş menzilinin hesaplamasının azalmaması açısından 130 km ile sınırlandırılmış durumda. Aracın ECO modunda kullanılması halinde bu limitin daha da düşürüldüğü verilen teknik bilgiler arasında yer alıyor.

Bu araç içerisinde bulunan motor, kendi güçlü karakteristiği sayesinde tek bir dişli ile yetinecek şekilde üretilmiş. Bu sebeple otomobil içerisinde vites geçişi denen bir etmenin bulunmadığı da görülüyor. Şehir içi trafik içerisinde oldukça büyük bir avantaj sağlayacak olan bu otomobil, geri vites modunda ise aracın otomatik olarak ters yöne gitmesine yardımcı oluyor. Standart ev tipi olan priz seçeneklerinde %10 seviyesinden %80 seviyesinde 40 dakikalık bir süreç içerisinde şarj olacak olan bu otomobil, Kasım ayında Türkiye’de satışa çıkacak. Aracın Türkiye satış fiyatı ise henüz açıklanmadı.