Sosyal Medya Hesaplarınızın Yedeklerini Nasıl Alırsınız?

Paylaş!

Sosyal Medya Hesaplarınızın Yedeklerini Nasıl Alırsınız?

Günümüz çağında ve çağımızın insanlığa sunduğu bilgi teknolojileri etmeni, birçok alanda olduğu gibi bilgi depolama, bilgi güvenliği ve buna bağlı olarak yedekleme ihtiyacı tüm internet kullanıcılarının ve sosyal medya hesabı bulunanların vazgeçilmez birer parçası olmuştur.

 

Sosyal Medya ve Güvenliğinin Önemi

 

Yıllardır kullanılan sosyal medya hesapları, sosyal medya aracılığıyla iletişim ve bilgi paylaşımı, gerek iş hayatında gerekse özel yaşam alanında süreklilik gösteren dinamizme sahiptir. Doğal olarak hayatımızın her alanında faaliyet gösteren bilgi ve iletişim teknolojisi vazgeçilmez olmuş, tam da bu sebepten dolayı sosyal medya hesaplarımızın yedeklenmesi ve güvenliği birincil mesele haline gelmiştir.

 

Siber Saldırı ve Korsan Yazılımcılar

 

Kullandığımız bilgi teknolojisi ve sosyal medya hesaplarımız, siber saldırılarla özel bilgilerimizi, bize ait olan sosyal medya platformundan kanunsuzca kopyalayabilir. İnternet korsanları tarafından kötü amaçlı şahsi çıkarlar için hesaplarımız çalınabilir ve bir daha hesabımızı alamayabiliriz. İş hayatımıza ve özel yaşam alanımıza doğrudan müdahale olduğu için, uzun müddet bu konuyla ilgili problem yaşayabiliriz.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızın Yedeklerini Nasıl Alırsınız?

 

Sosyal medya hesaplarınızın yedeklerini nasıl alırsınız? Sorusunun cevabını, yine teknoloji kolay bir yöntemle bize sunmaktadır. Kullandığımız her sosyal medya platformunda, kullanıcı ayarlarının yanı sıra, gizlilik veya güvenlik sekmesiyle var olan bütün iletişimleriniz, fotoğraf, video, belge ve programlarınız e-posta adresinize arşivlenerek yedeklenebilir. E-posta adresinize arşivlenen bütün bilgilerinizi kullandığınız cihazınıza (Cep Telefonu, Tablet, Bilgisayar vb.) indirebilir ve ikinci bir yedeklemeyi cihazınıza yapabilirsiniz. Böylece internet bağlantısı olmasa dahi ihtiyaç duyduğunuz anda, arşivlediğiniz bilgi ve belgelere kolayca ulaşarak probleminizi kısa sürede çözebilirsiniz.

 

Sosyal medya, hepimizin bir nevi hatıra defteri haline gelmiş, bizlere sunduğu iletişim ağıyla iş hayatımızda ajanda görevini gören önemli bir faktör halindedir. Yukarıda izah ettiğimiz basit ve kısa yöntemle, günlük iş hayatımızı sekteye uğratmadan, geçmiş hatıralarımızı koruyarak, güvenli bir şekilde hayatımıza devam edebiliriz. Unutulmamalıdır ki, hakkımızda açılacak davada ya da bizim adli süreç başlatacağımız durumlarda dahi, sosyal medya hesaplarında geçmişe yönelik kayıtta kalması gereken bilgi ve belgelere ihtiyaç duyabiliriz. Bu doğrultuda önlem alarak, güvenliğimizi sağlayabiliriz.